×
Etiketë: online
Bota/Rajoni30 Shtator 2020
Një tetori do të shënojë edhe zyrtarisht fillimin e vitit të ri shkollor 2020-21, me një muaj vonesë për shkak të gjendjes së krijuar me Covid 19. Një ditë para fillimit të mësimit, Ministrja Milla...
Lajme29 Shtator 2020
Që nga e hëna të gjithë nxënësit e shkollës fillore “Faik Konica” në Prishtinë për dy javë do të ndjekin mësimin online – pasi katër mësimdhënës rezultuan pozitivë për COVID-19. Zëvendësdrejtorit i shkollës, Blerim Dalipi,...
Ekonomi18 Shtator 2020
Përfaqësues të Ministrisë së Financave kanë thënë se së shpejti pritet udhëzimi administrativ për heqjen e pagesës së tatimit, që ishte si kush për regjistrimin e automjeteve. Por, në anën tjetër përfaqësuesit e komunave po...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Sipas planit të Qeverisë, mësimi online do të fillojë më 1 tetor, ndërsa ndryshimet janë të mundshme për mësimdhënie me prani fizike, njoftoi sot Ministrja e Arsimit dhe Shkencës Mila Carovska në Kuvend. “Mësimi do...
Lajme17 Shtator 2020
Mësimin në distancë gjatë pandemisë COVID-19 nuk e kanë ndjekur 9070 nxënës prej klasës së parë deri tek ajo e dymbëdhjetë. Ministri i Arsimit, Ramë Likaj në seancën e sotme plenare, tha se kjo ka...
Bota/Rajoni11 Shtator 2020
Drejtori i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Naim Arifi, ka mbajtur një takim online me ministrin e Bujqësisë, Besian Mustafa, kryetarët e komunave dhe drejtorët e DBPZHR-së. Gjatë këtij takimi u diskutua për sfidat dhe...
Ekonomi07 Shtator 2020
Vaji, sheqeri, pastat, uji dhe veshjet sportive, kanë qenë produktet më të kërkuara për konsum në Kosovë përmes shërbimeve online gjatë kohës së pandemisë së shkaktuar nga koronavirusi. Pandemia ka pasur ndikim te njerëzit për...
Bota/Rajoni04 Shtator 2020
Shërbimi publik britanik BBC, raporton se studiuesit në Institutin e Dialogut Strategjik (ISD) me qendër në Londër thonë se kanë zbuluar një bibliotekë të madhe digjitale të drejtuar nga grupi ekstremist Shteti Islamik (IS). Koleksioni...
Lajme01 Shtator 2020
Shkollat në katër komunat veriore të vendit kanë filluar sot mësimin, por vetëm nga distanca (online). Një vendim i tillë është marr nga Ministria e Arsimit të Serbisë, për shkak të gjendjes aktuale me pandeminë....
Lajme01 Shtator 2020
Nga sot Dogana e Kosovës ka lajmëruar se ka funksionalizuar sistemin e shitjeve online për mallrat e konfiskuara. Sistemi i ri ua mundëson gjithë qytetarëve që të kenë qasje dhe njëkohësisht të marrin pjesë online...
Lajme01 Shtator 2020
Kryeshefja e të ashtuquajturës administratë e Shkollave të Ministrisë së Arsimit të Serbisë për Kosovën Jasmina Dediq  ka thënë se mësimi në shkollat ​​ku mësojnë nxënësit serbë në Kosovë do të nis sot sot online....
Ekonomi01 Shtator 2020
Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK), ka njoftuar se infrastruktura financiare ka vazhduar zgjerimin dhe avancimin teknologjik, duke rritur shtrirjen dhe përdorimin, me theks të veçantë në shërbimet elektronike dhe ato të automatizuara. “Shpërthimi...
Bota/Rajoni29 Gusht 2020
Mbi 80 përqind e nxënësve të shkollave fillore nuk kanë mundur të ndjekin mësimin online nga muaji mars deri në fund të vitit shkollor. Tek shkollat e mesme 68 përqind e nxënësve nuk kanë ndjekur...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.