×
 • Lajme
 • Lajme

  Kreu i KE-së, Michel: E rëndësishme që Specialja të bëjë punën në mënyrë të pavarur

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka vlerësuar që vizita e parë e kryeministrit kosovar jashtë vendit, Avdullah Hoti, është bërë në Bruksel.

  Pas takimit me të, të enjten, Zyra e Michelit, ka lëshuar një deklaratë ku ka folur pak edhe për ngritjen e aktakuzës ndaj presidentit Hashim Thaçi nga Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar. Michel ka thënë se Specialja duhet të bëjë punën e saj në mënyrë të pavarur.

  “Është e rëndësishme që Dhomat e Specializuara dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar të jenë në gjendje të bëjnë punën e tyre në mënyrë të pavarur pa ndonjë ndërhyrje nga jashtë”, ka thënë Michel, përcjell komunikata e Zyrës së tij.

  Ai ka nënvizuar fokusin e fortë, të rikthyer të BE-së për Ballkanin Perëndimor. Sipas tij, kjo u dëshmua edhe me Samitin e Zagrebit më 6 maj, ku u konfirmua mbështetja e parezervë e BE-së për perspektiven evropiane të rajonit.

  “Mirëpres faktin se vizita e parë e jashtme e kryeministrit ishte në Bruksel. Gjatë takimit tonë, unë nënvizova nevojën urgjente për progres në dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës. Emërimi iu fundit i ambasadorit Miroslav Lajçak si Përfaqësues i posaçëm i BE-së për dialogun Beograd – Prishtinë dëshmon fokusin e BE-së në dialog, rifillimi i të cilit është planifikuar për korrik të vitit 2000, në Bruksel”, ka thënë Michel.

  Sipas komunikatës, dy liderët po ashtu diskutuan edhe për situatën e shkaktuar nga pandeminë e COVID-19.

  Kryeministri Hoti po qëndron për vizitë në Bruksel.

  Pompa e derivateve me çmimet më të lira në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Nënkryetaria e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Saranda Bogujevci, së bashku me deputetin Erxhan Galushi, i cili e kryeson Grupin e Miqësisë...
  Lajme18 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka shkruar në platformën X”, për shtatoren e ngritur për Leotrim Ahmetin në Skenderaj, 7-vjeçari që u...
  Lajme18 Qershor 2024
  Profesori i Universitetit Johns Hopkins në Washington, Edward P. Joseph ka folur për insistimin e Kryeministrit Albin Kurti për një draft -statut...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Sport18 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër....
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...
  Vip18 Qershor 2024
  Ledion Liço ka dhënë mbrëmjen e djeshme (e diel) një intervistë personale në Top Channel. Ai është kthyer pas në kohë duke...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.