×
 • Lajme
 • Lajme

  “Kosovo i Metohija”, nga zyra e Varhelyit flasin rreth fotografisë me Vuçiqin

  FrontOnline
  17 Korrik 2020

  Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, dje ishte kujdesur që ta presë në mënyrë të ngrohtë komisionerin e BE-së për Zgjerim, OIiver Várhelyi, gjatë një takimi në zyrën e misionit të Serbisë në Bruksel. Kreu i shtetit serb kishte shërbyer pogaçe tradicionale serbe për diplomatin hungarez.

  Për një moment e takim të tillë, Vuçiq kishte shpërndarë në llogarinë e tij zyrtare në Instagram edhe një fotografi e cila nxiti shumë reagime në Kosovë.

  Prapa shpinës së Várhelyit dhe Vuçiqit në zyrën e misionit të Serbisë në BE, shihej një libër me mbishkrimin “Kosovo i Metohija” e cila kishte të bënte me trashëgiminë kulturore serbe në Kosovë.

  Lidhur me këtë ngjarje, Gazeta Express i është drejtuar zyrës së Komisionerit Várhelyi, për të marrë një koment dhe për t’i pyetur nëse ai do t’i kërkoj Vuçiqit që të shlyejë një fotografi të tillë.

  Këshiltarja e Várhelyit, Maja Kocijancic, ka thënë se gjithçka që mund të thotë është që fotografia nuk është realizuar në zyrën e Komisionerit për Zgjerim dhe se ka qenë Vuçiq ai që ka organizuar pritjen.

  “Ajo çfarë mund të them për ju është që takimi me Komisionerin ishte organizuar nga presidenti Vuçiq në misionin e Serbisë në BE ( dhe jo në zyrën e Komisionerit”, ka thënë Kocijancic ekskluzivisht për Gazetën Express.

  Ajo tutje ka përmendur se Várhelyi një ditë më herët ka takuar edhe kryeministrin e Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, dhe se i mban kontaktet e rregullta me Kosovën dhe Serbinë bazuar në politikën e BE-së dhe prioritetet që kanë për Ballkanin Perëndimor.

  “Komisioneri një ditë me herët gjithashtu ka takuar kryeministrin Hoti. Ai mban kontakte të rregullta bashkë me Kosovën dhe Serbinë, në linjë me politikën e Bashkimit Evropian dhe në prioritete që ne kemi për Ballkanin Perëndimor”, ka përfunduar Maja Kocijancic.

  Importuesi nga SHBA-ja: Devolli Corporation me standarde amerikane
  Nga Rubrika
  Lajme22 Prill 2024
  Ish-ambasador i Shqipërisë në OKB, Agim Nesho ka folur në lidhje me paraqitjen e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani në OKB, duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Një person e ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur pasditen e sotme në Lipjan. Rasti ka ndodhur...
  Lajme22 Prill 2024
  “Mbretëria e Bashkuar është një mbështetëse e kahershme e sovranitetit dhe pavarësisë së Kosovës”, ishte i prerë përfaqësuesi i Mbretërisë së Bashkuar...
  Të tjera
  Lajme22 Prill 2024
  Pas dështimit të zgjedhjeve në veri, analisti Visar Ymeri ka thënë se nuk është “sovrane” qeverisja në atë vend ku kundërshtohet nga...
  Lajme22 Prill 2024
  Antigona Emini, aktiviste e PDK-së, është ndarë nga jeta në moshë të re. Dega e PDK-së në Gjilan ka shprehur ngushëllime për...
  Lajme22 Prill 2024
  Me Fahrije Hoti, Shyhrete Tahirin në njërën anë, e me Vasfije Krasniqin e Elhame Muçollin në anën tjetër, presidentja Vjosa Osmani paralajmëroi...
  Sport22 Prill 2024
  Gazetari italian Mirko Di Natale ka konfirmuar se Juventusi ka shprehur interesim për transferimin e sulmuesit kosovar Edon Zhegrova. ‘Bianconerët’ janë duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Nol Nushi nga PSD-ja ka thënë që Partia Demokratike e Kosovës ka rënë në lojën e kryeministrit, Albin Kurti dhe se PDK-ja...
  Lajme22 Prill 2024
  Situata në Kosovë u diskutua në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Vendi u përfaqësua nga presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.