×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Komunat do të kenë rënie të të hyrave vetanake, projektet kapitale do të shtyhen

  FrontOnline
  21 Korrik 2020

  Përballja me pandeminë Covid-19 ka ndikuar negativisht në shumë sektorë. E komunat janë ato që po ballafaqohen drejtpërsëdrejti me problemet që hasin qytetarët.

  Drejtori Ekzekutiv i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi, në një intervistë për Front Online është shprehur se pandemia ka ndikuar në situatën ekonomike nëpër komuna ku ajo më nuk është siç ka qenë.

  Pandemia do të ndikoj që edhe projektet kapitale të shtyhen për vitin e ardhëm dhe po ashtu në rënien e të hyrave vetanake.

  Sipas Ibrahimit, pandemia ka ndikuar që buxhetet komunale të orientohen në luftën kundër përhapjes së Covid-19.

  “Po, komunat i kanë rishqyrtuar buxhetet komunale ku përsëri prioritet ka mbetur lufta ndaj përhapjes së COVID 19. Gjithashtu, komunat, për shkak të situatës me pandemi nuk do kenë mundësi që të inkasojnë të hyrat vetjake, ashtu siç kanë qenë të planifikuara. Kjo do të jetë një arsye por edhe për shkak të situatës, komunat nuk do të mund të implementojnë të gjitha projektet e parapara kapitale për këtë vit por që këto projekte mund të realizohen në vitin e ardhshëm”, ka thënë Ibrahimi për Front Online.

  FITO 10.000 EURO ME PAKO PREMIUM PLUS!
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Ish-zëvendësministri i Mbrojtjes, Burim Ramadani, fushatën e Serbisë kundër Kosovës për anëtarësimin për asocim në Asamblenë Parlamentare të NATO-s e sheh të...
  Lajme25 Maj 2024
  Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka ftuar qytetarët të cilët planifikojnë të udhëtojnë përmes pikave kalimeve kufitare me Serbinë, që të shtunën...
  Lajme25 Maj 2024
  Ish-kryenegociatori për dialogun Kosovë-Serbi për Front Online thotë se me këtë mendësi të Qeverisë ‘Kurti’, Serbia në Kosovë do të gjejë hapësirë...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Moti sot parashihet të jetë i vranët dhe dhe me intervale me diell. Vranësirat gjatë ditës në disa vende parashihen të sjellin...
  Lajme25 Maj 2024
  Regjistrimi i popullsisë, Kastrati: Kemi kaluar shifrën prej 1.5 milion Dje në Kosovë ka përfunduar procesi i regjistrimit të popullsisë, ekonomive familjare...
  Lajme25 Maj 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar sot me zyrtarë të Qatar Development Fund ku u diskutua mbi mbështetjen e projekteve në...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka qenë për vizitë në dy fshatra të Podujevës, Obrançë e Sfeçël. Ai i ka falënderuar qytetarët...
  Vip24 Maj 2024
  Prej disa kohësh është zhdukur nga rrjetet sociale duke marrë pushim nga jeta publike dhe kjo me arsye. Prive zbulon se Arta...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Një 42-vjeçare shqiptare është arrestuar për tentativë të dyfishtë vrasjeje në Pavia të Italisë. Mediat italiane bëjnë me dije se 42-vjeçarja ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.