×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kompania gjermane Wirecard falimentoi dje me borxhe gati 4 miliardë

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Varësisht prej shqyrtimit fillestar, Komisioni Europian mund të nisë një hetim rreth asaj nëse autoriteti shtetëror i Gjermanisë kishte shkelur ligjet e Bashkimit Europian të raportimit financiar.

  Këtë e bëri të ditur Valdis Dombrovskis, zëvendës presidenti i Komisionit për gazetën The Financial Times në një intervistë.

  “Ne do të kërkojmë nga autoriteti europian për sigurime dhe tregje të hetojnë nëse kishte dështime në mbikëqyrjen, dhe nëse është ashtu, duhet nisur veprimet e duhura“ tha Dombrovskis për gazetën. Ai shtoi se “është e nevojshme të sqarohet se ku u gabua” e tha se do t’i vendos afat për autoritetin europian deri në mes të korrikut të përgjigjet.

  Ky autoritet ka konfirmuar se i është kërkuar të shqyrtoj se si autoriteti gjerman BaFin kishte zbatuar urdhëresën e transparencës financiare për kompani në bursë.

  Nëse zbulohet se ka pasur shkelje autoriteti mbikëqyrës gjerman mund të urdhërohet të ndryshoj praktikat, një situatë kjo e turpshme për një rregullator kombëtar.

  Rregullat e BE’së për transparencën kanë synim sigurimin se investitorët u jepet qasje e duhur e informacionit rreth kompanive.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Numri i të vdekurve në haxh i këtij viti ka kaluar 1,000, tha një raport i AFP-së të enjten, më shumë se gjysma...
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, gjatë ditës së sotme dhe të premten do të qëndrojë në Austri, ku do të...
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Policia hungareze ka arrestuar një shtetas kosovar pasi e kapi duke tentuar të kontrabandonte 11 kilogramë marihuanë në Hungari përmes kufirit serbo-hungarez....
  Të tjera
  Lajme20 Qershor 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq do të takohen më 26 qershor në Bruksel. Lajmin për takimin...
  Lajme20 Qershor 2024
  Ka dështuar mbledhja e Komisionit Hetimor Parlamentar lidhur me nivelin e menaxhimit të marrëdhënies së punës të anëtarëve të Shërbimit të Jashtëm...
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, gjatë ditës së sotme dhe të premten do të qëndrojë në Austri, ku do të...
  Sport20 Qershor 2024
  Federata e Futbollit të Serbisë i ka dërguar një letër sekretarit të përgjithshëm të UEFA-s, Teodor Teodoridis, pas skenave në ndeshjen ndërmjet...
  Sport20 Qershor 2024
  Edhe pse goglat e pozicionuan në grupin B, të cilësuar si grupi i ferrit, me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë, Shqipëria ka zhvilluar...
  Lajme20 Qershor 2024
  Gjykata Supreme e Kosovës, përmes aktgjykimit të 27 majit 2024 e ka anuluar aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë dhe atë të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.