×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kompania gjermane Wirecard falimentoi dje me borxhe gati 4 miliardë

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Varësisht prej shqyrtimit fillestar, Komisioni Europian mund të nisë një hetim rreth asaj nëse autoriteti shtetëror i Gjermanisë kishte shkelur ligjet e Bashkimit Europian të raportimit financiar.

  Këtë e bëri të ditur Valdis Dombrovskis, zëvendës presidenti i Komisionit për gazetën The Financial Times në një intervistë.

  “Ne do të kërkojmë nga autoriteti europian për sigurime dhe tregje të hetojnë nëse kishte dështime në mbikëqyrjen, dhe nëse është ashtu, duhet nisur veprimet e duhura“ tha Dombrovskis për gazetën. Ai shtoi se “është e nevojshme të sqarohet se ku u gabua” e tha se do t’i vendos afat për autoritetin europian deri në mes të korrikut të përgjigjet.

  Ky autoritet ka konfirmuar se i është kërkuar të shqyrtoj se si autoriteti gjerman BaFin kishte zbatuar urdhëresën e transparencës financiare për kompani në bursë.

  Nëse zbulohet se ka pasur shkelje autoriteti mbikëqyrës gjerman mund të urdhërohet të ndryshoj praktikat, një situatë kjo e turpshme për një rregullator kombëtar.

  Rregullat e BE’së për transparencën kanë synim sigurimin se investitorët u jepet qasje e duhur e informacionit rreth kompanive.

  8 Marsi në Park Hotel & Spa – Që t’i të ndjehesh si Mbretëreshë ….
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit të Shqipërisë, Bajram Begaj...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky,...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Vendimi i Iranit për t’ua ndaluar qasjen disa inspektorëve bërthamorë të Kombeve të Bashkuara sugjeron se ky vend nuk është i interesuar...
  Të tjera
  Sport23 Shtator 2023
  Manchester United raportohet se ka kontaktuar Zinedine Zidane, të cilin e shohin si pasardhës të Erik ten Hag. Ten Hag nuk e...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Ukraina nisi një tjetër sulm me raketa në Sevastopol këtë mëngjesin e së shtunës, që ndodhet në Krimenë e pushtuar nga rusët....
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Vendimi i Iranit për t’ua ndaluar qasjen disa inspektorëve bërthamorë të Kombeve të Bashkuara sugjeron se ky vend nuk është i interesuar...
  Sport23 Shtator 2023
  Trajneri i Paris Saint-Germain, spanjolli Luis Enrique ka thënë se lojtari i tij Achraf Hakimi ende bën shaka me të për fitoren...
  Lajme23 Shtator 2023
  Eksperti i sigurisë Drizan Shala, tha se nëse KFOR do i mundësojë Vuçiçit që ai të vizitojë Manastirin e Graçanicës, do të...
  Sport23 Shtator 2023
  Carlo Ancelotti ka dhënë detaje të reja se kur do të kthehet Vinicius Jr nga lëndimi. Në fakt sulmuesi brazilian ka lënë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.