×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kim Jong Un pezullon aksionin ushtarak ndaj Koresë së Jugut

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Koreja e Veriut ka pezulluar planet për aksion ushtarak kundër Koresë së Jugut, sipas mediave shtetërore.

  Kohët e fundit ka pasur një tension të shtuar ndërmjet dy vendeve, për shkak të fletushkave propagandistike që grupe disidentësh të arratisur nga Koreja e Veriut nisën të shpërndajnë fund muajin e kaluar kundër regjimit të Phenianit.

  Ndërkohë javën e shkuar, Koreja e Veriut hodhi në erë një nga zyrat koordinuese që ndërmjetësonte çështjet fqinjësore me Korenë Jugore, dhe gjithashtu kërcënoi të dërgojë trupa në zonën kufitare.

  Por në një takim të kryesuar nga udhëheqësi Kim Jong-un, media shtetërore tha se vendimi ishte marrë për të pezulluar veprimet ushtarake, shkruan BBC.

  Komisioni Qendror Ushtarak aprovoi menjëherë vendimin e tij.

  Koreja e Veriut mbetet thuajse plotësisht e izoluar ndërkombëtarisht për shkak të sanksioneve ekonomike që aplikohen nga Uashingtoni për shkak të armatimit bërthamor që vendi disponon.

  Po vjen “Cyber ZERO” eventi që jep përgjigje për çdo lloj kërcënimi online
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Një ngjarje e rëndë e ndodhur pasditen e sotme në qytetin e Lushnjes, tronditi opinionin publik. Ishte ora 15:30 kur babë e...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Deputeti socialist Bujar Çela, ka pësuar dëmtime në mushkëri dhe pritet t’i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale abdominale. Ai ndodhet në Spitalin e Traumës...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.