Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Karolina e Veriut goditet nga një tërmet prej 5.1 shkallësh Rihter

  FrontOnline
  09 Gusht 2020

  Një tërmet prej 5.1 shkallësh Rihter goditi Karolinën e Veriut të dielën. Ky ishte tërmeti më i fuqishëm që “shkundi” vendin në më shumë se një shekull.

  Sipas medieve të huaja, tërmeti ndodhi rreth 160 kilometra në veri të Charlotte afër qytetit të Spartës.

  Dridhjet u dëgjuan edhe në Karolinën e Jugut, në Tenesi dhe në Gjeorgjia, sipas Studimit Gjeologjik të SHBA-së.

  Ndërkohë, departamenti tha se pranoi raporte të shumta të tërmetit në Atlanta, rreth 482 kilometra larg nga epiqendra.

  “Dukej si një lokomotivë e madhe që po kalonte mes nesh”, tha kryetari i Spartës, Wes Bringer, i cili u shpreh se ishte zgjuar nga tronditjet.

  Tërmeti nuk shkaktoi incidente mëdha në Spartë ose diku tjetër, përveç disa dëmeve të vogla në një qytet me 1,800 banorë.

  Një delegacion i Prince Coffee viziton plantacionet e kafesë në Indi
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Është “ndoshta” koha për një sekretar të përgjithshëm të NATO-s që vjen nga Britania e Madhe, duket të ketë sugjeruar presidenti amerikan,...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Kryeministri i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak është takuar me presidentin amerikan, Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë. Sunak ka thënë se...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Vip08 Qershor 2023
  Xhuli, ditët e fundit po kalon pushimet në Turqi. Por, me postimin e fundit të Atdheut, u kuptua se edhe ai është...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.