×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Jordania bëhet vendi i parë në botë për konsumim të duhanit

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Shkalla e duhanpirjes në Jordani është bërë më e larta në botë. Mbrojtësit e shëndetit publik kanë thënë se kompanitë e mëdha të duhanit kanë ndikuar në politikëbërjen e shteti.

  Mbi 80 për qind e burrave jordanezë e thithin duhanin ose rregullisht përdorin produkte të nikotinës, përfshirë cigaret elektronike, në bazë të një hulumtimi qeveritar të vitit të kaluar, i kryer në bashkëpunim me Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

  Sipas këtij hulumtimi, duhanpirësit jordanezë i thithin mesatarisht 23 cigare në ditë, shkruan “The Guardian”, transmeton Gazeta Express.

  Edhe duke i përjashtuar cigaret elektronike dhe produktet e tjera pa tym, në hulumtim doli se 66 për qind e burrave dhe 17 për qind e grave e përdorin duhanin, duke e lënë kështu prapa Indonezinë, e cila për një kohë të gjatë është vlerësuar si shteti me konsumimin më të madh të madh të duhanit.

  Në anën tjetër, shkalla e konsumimit të duhanit ka shënuar rënie në tri dekadat e fundit në Evropë, Shtetet e Bashkuara dhe Australi.

  1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Spanja ka hedhur poshtë propozimin francez për të dërguar trupa në Ukrainë dhe dëshiron që ndihma të kufizohet në dërgimin e më...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka arritur në Arabi Saudite. Ai ka thënë se aty do të bëjë një vizitë si pjesë...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Një tërmet me magnitudë 4.6 Rihter tronditi Turqinë pasditen e së martës. Sipas informacioneve të fundit të publikuara nga AFAD, tërmeti ndodh...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Dogana e Kosovës ka konfiskuar 90 palë atlete, që dyshohet se janë të falsifikuara si “NIKE”, “ADIDAS” e “AIR JORDAN”. Siç njofton...
  Sport27 Shkurt 2024
  Klubi katalunas, Barcelona ende shpreson në titullin kampion në La Liga për sezonin 2024/25 dhe kështu i ka vendosur vetes një objektiv...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Një tërmet me magnitudë 4.6 Rihter tronditi Turqinë pasditen e së martës. Sipas informacioneve të fundit të publikuara nga AFAD, tërmeti ndodh...
  Ekonomi27 Shkurt 2024
  Ish-zv/guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fatmir Gashi ka deklaruar se çështja e dinarit nuk është dashtë të bëhet pjesë e dialogut....
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Komisioneri Evropian për Zgjerim, Oliver Varhelyi tha sot pas takimit me presidentin malazez, Jakov Milatoviq se Mali i Zi është vendi kandidat...
  Vip27 Shkurt 2024
  Sara, Gazi, Egla dhe Juli janë katër banorët e Big Brother VIP në nominim këtë javë. Njëri prej tyre do lë shtëpinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.