×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Ja se çfarë ndjen bebja në bark kur nëna është e mërzitur

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Përderisa mund të kemi përvoja të shumta në jetë, pa dyshim shtatzënia është një prej periudhave më unike që ka të bëjë me një ndryshim shumë të madh fizik.

  Shumë prej nënave tentojnë të ruajnë gjakftohësinë në këtë periudhë për shkak që të mos ndikojnë tek bebet e tyre.

  Pa marrë parasysh zhvillimeve në shëndetësi, ajo që ndodh me jetën në bark mbetet ende një mister i madh.

  Sipas Heloisa Brudnieëski, një specialiste në gjinekologji dhe obstetrikë, dihet se foshnja merr hormonet nga nëna por nuk mund të përcaktohet nëse ai vërtet i ndjen këto ndryshime.

  Por, në të shumtën e rasteve, kur nëna është e mërzitur, ajo liron hormone që çojnë në ndryshimin e rrahjeve të zemrës dhe presionin e gjakut.

  Claudio Basbaum, specialist në Gjinekologji thotë se mund të atribuohen efektet e dëmshme në ‘’ndërgjegjen e foshnjës’’.

  Po ashtu, ai shton se jeta e lumtur në bark mundësohet nga gjendja emocionale dhe fizike e nënës.

  Edhe një storie suksesi – PRINCE CAFFE lidh marrëveshje bashkëpunimi me kompaninë më të madhe në Kroaci të shitjes me…
  Nga Rubrika
  Lifestyle21 Qershor 2024
  Dashi Do të arrini të shtini në dorë një projekt mjaft interesant, i cili do ju lejojë që të qartësoni perspektivat në...
  Lifestyle21 Qershor 2024
  Harrojeni atë që keni ditur deri më tani. Një studim i ri ka treguar se akulli nuk është metoda më e mirë...
  Lifestyle20 Qershor 2024
  Teksa termometri duket se është “çmendur” dhe temperaturat jashtë janë tepër të larta, me siguri që edhe ju jeni nga ata persona...
  Të tjera
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores bindëse 3:0 të Portugalisë ndaj Turqisë në Euro 2024, mbrojtësi veteran Pepe ka vlerësuar performancën e ekipit të tij dhe...
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.