×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Izrael, rekord me 7 mijë të infektuar për 24 orë

  FrontOnline
  25 Shtator 2020

  Pavarësisht rivendosjes së karantinës në gjithë vendin, Izraeli po njeh rekorde infektimesh ditore. 24 orëshi i fundit shënoi afro 7 mijë infektime ditore, shifra më e larë e arritur deri më tani. Në karantinën e parë, shifrat e infektimeve ditore ishin 10 herë më të ulëta.

  Autoritetet ashpërsuan karantinën duke urdhëruar mbylljen e të gjitha bizneseve dhe aktiviteteve joesenciale. Deri më tani, shumë aktivitete private punonin me orare të kufizuara.

  Pranë rekordeve ishin infektimet ditore në Francë, ku u regjistruan më shumë se 13 mijë raste të reja në 24 orët e fundit. Autoritetet franceze vendosën që prej të hënës, të gjitha baret dhe restorantet të mbyllen jo më vonë se ora 22:00. Autoriteteve të qyteteve të mëdha u jepet e drejta të përcaktojnë edhe orare më të hershme.

  Ndërsa në Madridin e bllokuar në karantinë që prej nisjes së kësaj jave, ka mungesë të theksuar të stafit mjeksor. Autoritetet kanë kërkuan me urgjencë personel shtesë nga qytete të tjera. Deri më tani Covid-19 u ka marrë jetën mbi 982 mijë personave, mes 32.1 milionë të prekurve në gjithë globin.

  Tv Klan

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Miliarderi Elon Musk është nominuar për Çmimin Nobel për Paqe 2024 nga një deputet norvegjez, i cili vlerësoi pronarin e platformës X...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Për këdo që tashmë është mërzitur nga bota këtu dhe kërkon të eksplorojë hapësirën, NASA mund t’ju ndihmojë. Agjencia hapësinore po kërkon...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka ftuar shqiptarët kudo në botë që ta ruajnë dhe trashëgojnë gjuhën si pjesë thelbësore të identitetit...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, thotë se vdekja e politikanit opozitar rus, Alexei Navalny, si dhe përfitimet e para të...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, tha se punëtorët teknik dhe ata të sigurimit fizik të Universitetit të...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Ministri i Mbrojtjes së Finaldën Antti Hakkanen e ka pritur sot në takim ministrin e Mbrojtjes së Kosovës, Ejup Maqedoncin. Sipas njoftimit...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF ka kërkuar veprime të menjëhershme për trajtimin e rastit të vdekjes së katërvjeçares...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Deputeti Pal Lekaj, deklaroi se nuk i kujtohet nëse në mbledhjen e kryesisë së Kuvendit të mbajtur më 10 gusht 2016 ishte...
  Kronika21 Shkurt 2024
  Me urdhër të Prokurorisë Speciale (PS), Policia e Kosovës ka ndërmarr një aksion në shtatë lokacione të ndryshme të Kosovës, ku janë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.