×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ish-presidentja kroate tregon gishtin e mesëm, si shenjë të mbështetjes për gratë

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Ish-presidentja kroate, Kolinda Grabar-Kitaroviç u është bashkuar grave që kanë treguar gishtin e tyre të mesëm si reagim ndaj deklaratave në lidhje me abortin, të bëra nga lideri i “Domovinski pokret”, Mirosllav Skoro.

  “Unë po bashkohem me të gjitha gratë që me këtë akt ‘të pahijshëm’ po tregojnë qëndrimin e tyre dhe ngre zërin kundër atyre që po përpiqen të na kthejnë me shekuj mbrapa”, ka thënë Grabar-Kitaroviç për Gazetën Jutarnji List.

  Po sipas mediumit në fjalë, ish-presidentja ka shtuar se ka kaluar koha kur burrat morën vendime për gratë.

  “Unë gjithmonë kam mbrojtur jetën, por kam mbrojtur gjithashtu një jetë që ka të drejtë të zgjedhë. Pa presion, pa stigmatizim dhe pa kushte, veçanërisht në situatat më të ndjeshme siç është përdhunimi”, tha Grabar-Kitaroviç, duke shtuar se ajo kishte treguar gishtin e mesëm si një shenjë mbështetjeje për “ne gratë dhe të drejtat tona, si dhe për burrat që na mbështesin”.

  Ndryshe, deklarata e Grabar-Kitaroviç ishte një në një numër reagimesh të nxitura nga deklarata e Skoro se “nëse një grua mbetet shtatzënë pasi të dhunohet, ajo duhet të pajtohet me familjen e saj se çfarë të bëjë më pas”.

  Mirëpo më pas, duke komentuar ato reagime, Skoro tha se deklaratat e tij po merreshin jashtë kontekstit sepse nuk kishte asgjë për të cilën ai ose kandidatët e Lëvizjes mund të qortoheshin për të.

  Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ish-oficeri i forcave speciale të Shqipërisë, Gëzim Çela, i njohur ndryshe si “Baroni” do të ekstradohet nga Kosova në Shqipëri për të...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se ka mbërritur sot në Arabinë Saudite për të zhvilluar bisedime me Princin e Kurorës, Mohammed bin...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i LDK’së, Lumir Abdixhiku, ka pritur në takim emisarin gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin. LDK ka njoftuar se në takim...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i AAK’së, Ramush Haradinaj, ka shkuar për ngushëllime të familja e Shkumbin Hebibaj, që vdiq dje pasi u godit nga një...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministri i Financave Hekuran Murati ka thënë se në vitin 2023 është lidhur me internet ‘broadband’ fshatin e fundit të mbetur. Kështu,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Komandanti i misionit të KFOR-it të udhëhequr nga NATO-ja, gjeneralmajor Ozkan Ulutas, kryesoi sot ceremoninë e ndërrimit të komandës së Komandës Rajonale...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Një person është gjetur i vdekur në bodrumin e një ashensori të një ndërtese në rrugën Gjilan-Kamenicë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot në mbledhjen e jashtëzakonshme ka shkarkuar kryesuesin e Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci. 33 anëtarë të kuvendit komunal...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.