×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ish-oficeri policor në SHBA akuzohet zyrtarisht për vrasjen e një tjetër afro-amerikani

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Një oficer policie në Atlanta u akuzua zyrtarisht këtë të mërkurë zyrtarisht për vrasje, ndaj të shtënave me armë ndaj Rayshard Brooks, edhe ky një afro amerikan që jetonte në SHBA.

  Një ish koleg që ka akuza më të lehta ka pranuar të dëshmojë kundër ish oficerit. Vdekja e Brooksit, e dokumentuar edhe me pamje filmike në rrjetet sociale, bëri që të ketë tensione në vend dhe të shmanget brutaliteti policor e racizmi në sistemin e drejtësisë amerikane, raportojnë mediat e huaja.

  Brooks, babai i një fëmije 3 vjeç kurrë nuk e ka treguar veten agresivë ndaj dy oficerëve të bardhë, që qëlluan kundër tij, tha në një konferencë shtypi prokurori i Qarkut Fulton, Paul Houard. Garrett Rolfe, oficeri që qëlloi Brooksin dhe u shkarkua të nesërmen pasi video nxori qartë se çfarë kishte bërë, ka zyrtarisht 11 akuza, duke përfshirë vrasje, sulm vdekjeprurës me armë zjarri dhe shkelje të betimit të detyrës.

  Rolfe, 27 vjeç, përballet me mundësinë e burgosjes përjetë ose dënimin me vdekje nëse merr dënim nga gjykata, shtoi Hoëard. Devin Brosnan, 26 vjeç, oficeri tjetër në vendngjarje, u akuzua për sulm të rëndë dhe shkelje të betimit të tij të detyrës, shtoi Howard.

  Brosnan ka pranuar të bashkëpunojë me drejtësinë dhe ka dhënë dëshmi kundër Rolfe, thanë prokurorët. Houard tha se të dy burrat kishin rënë dakord të dorëzoheshin para autoriteteve të enjten.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të energjisë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të vizitojë Turqinë të premten dhe të shtunën, tha zëdhënësja ruse Maria Zakharova, ndërsa të...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një shkollë në Gjermani, ku si pasojë e një sulmi me thikë kanë mbetur të...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Papa Françesku, që po përballet me grip, është dërguar në spital të mërkurën pas deklarimit të përjavshëm, ka njoftuar Vatikani. Vatikani nuk...
  Të tjera
  Vip28 Shkurt 2024
  Partnerja e Kanye West, Bianca Censori mund të përballet me burg ose një gjobë prej 15,000 euro pasi theu ligjin e ekzibicionizmit...
  Vip28 Shkurt 2024
  Çifti i krijuar në “BBVK”, Lumbardh Salihu dhe Kader Kicaj po vazhdojnë romancën edhe pas daljes nga ky format. Mirëpo, duket se...
  Sport28 Shkurt 2024
  Amir Rrahmani ka gjetur golin e radhës në Serie A. Kapiteni i Kosovës shënoi golin e barazimit për Napolin në ndeshjen ndaj...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, bëri homazhe dhe vendosi lule në kompleksin e varrezave të Likoshanit dhe Qirezit, në përkujtim dhe...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Adi Krasta, zëvendësdrejtori i televizionit publik të Kosovës, është kapur duke bërë një veprim skandaloz në emisionin ‘X Factor’ në Shqipëri. Përgjatë...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi, ka thënë se do të vazhdojë greva e punëtorëve teknik...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.