×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Irani do ta mbajë gjendjen emergjente së paku deri në janar të vitit 2021

  FrontOnline
  10 Gusht 2020

  Presidenti i Iranit, Hassan Rohani, ka thënë se gjendja emergjente, e shpallur për shkak të pandemisë së koronavirusit, do të mbetet në fuqi së paku deri në janarin e vitit të ardhshëm.

  “Ne kemi qenë në këtë situatë për gjashtë muaj dhe duhet ta përgatisim veten për së paku edhe gjashtë muaj të tjerë”, tha kreu i këtij shteti përmes një deklarate të publikuar në faqen e tij zyrtare në internet.

  Sipas tij, vendi tash për tash nuk ka ndonjë plan për largimin e plotë të masave kufizuese të pandemisë, shkruan Free Europe, transmeton Gazeta Express.

  “Duhet të gjejmë një rrugë të mesme mes normalitetit dhe mbajtjes së masave kundër virusit”, shtoi Rohani.

  Irani i ka lehtësuar disa masa kufizuese gjatë dy muajve të kaluar, duke ndikuar që njerëzit t’u kushtojnë më pak vëmendje rregullave për mbrojtjen e shëndetit publik.

  Lehtësimi i masave ka ngjallur edhe kritika për presidentin iranian për shkak të rritjes së numrit të rasteve dhe shënimit të rreth 200 viktimave në ditë.

  Deri më tani, Irani ka regjistruar më shumë se 18,000 të vdekur dhe 320,000 persona të infektuar me koronavirus.

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Policia gjermane arrestoi në Berlin 65-vjeçaren Daniela Klette, një anëtare e gjeneratës së tretë të Fraksionit të Ushtrisë së Kuqe (RAF), e...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Trupi i një 65-vjeçari, që u raportua se rrëshqiti në lumin Buna teksa peshkonte para dy muajve, është gjetur i pajetë. Në...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenbeg deklaroi se aleanca ushtarake ka ofruar mbështetje të paprecedentë për Kievin, nuk ka asnjë plan...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Koordinatori për Financa në kuadër të Kabinetit për Qeverisje të Mirë të PDK-së, Arben Mustafa ka thënë se nga Pakoja për Ringjallje...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministri i Infrastrukturës Libur Aliu sot ishe i ftuar të raportojë në Komisionin për Mbikëqyrjen e Financave Publike. Por, i njëjti nuk...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, është hedhur për të dytën herë apelimi i Isni Kilajt kundër mbajtjes së...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadorja gjermane në Serbi, Anke Konrad, në një intervistë për mediat serbe deklaroi se është shumë e rëndësishme që të gjitha marrëveshjet...
  Sport27 Shkurt 2024
  Interi i këtij edicioni është një skuadër e frikshme, që nuk mund ta ndalojë askush. Skuadra e udhëhequr nga Simone Inzaghi është...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot mban mbledhje të jashtëzakonshme për shkarkimin e kryesuesit të Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci. Karrigen e kësaj pozite, Front...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.