×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Irani do ta bëjë të obligueshme vendosjen e maskave në hapësira të mbyllura

  FrontOnline
  04 Korrik 2020

  Qeveria iraniane ka njoftuar se vendosja e maskave në hapësira të mbyllura do të bëhet obligative dhe ata që refuzojnë t’i vendosin ato nuk do të mund të marrin shërbime publike.

  Presidenti i Iranit, Hassan Rouhani, i bëri të ditura masat e reja gjatë një fjalimi drejtuar popullit të shtunën.

  “Punëtorët qeveritarë nuk duhet t’u shërbejnë njerëzve që nuk kanë vendosur maska dhe punëtorët që nuk i vendosin ato duhet të cilësohen mungues dhe të dërgohen në shtëpi”, tha ai.

  Rouhani gjithashtu tha se personat e infektuar e kanë si detyrë fetare që t’i informojnë të tjerët, duke shtuar: “Mbajtja sekret e infeksionit tënd i shkel të drejtat e njerëzve të tjerë”.

  Qeveria e Iranit është përpjekur t’i bindë njerëzit për të vendosur maska përmes një fushate në televizionin publik, në të cilën thuhet se koronavirusi nuk është shaka, shkruan “The Guardian”.

  Të shtunën, uebfaqja e qeverisë iraniane e publikoi një fotografi të presidentit Rouhani me maskë, ndonëse ai rrallë është parë me maskë në publik.

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Mangësitë me pavarësinë dhe integritetin e gjyqësorit; mungesa e mediave të pavarura; dhe korrupsioni në të gjitha nivelet e qeverisjes, në organet...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Tlaleng Mofokeng, raportuese special e OKB-së për të drejtën e shëndetit, ka thënë se sëmundjet mendore mund të shfaqet në mesin e...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Një ekspert i OKB-së ka paralajmëruar se ekziston rreziku që sëmundjet mendore të manifestohen pas disa vitesh në mesin e banorëve të...
  Të tjera
  Lajme22 Prill 2024
  Shino Mitsuko, përfaqësuesja e Japonisë, ka bërë thirrje që të dalin para drejtësisë personat që kanë kryer agresionin në Banjskë. “Ne pranojmë...
  Lajme22 Prill 2024
  Përfaqësuesi i ShBA-së në KS të OKB-së, Robert Wood, i kërkoi kolegut të tij rus, Vitaly Nebenzia, që të mos tentojë të...
  Lajme22 Prill 2024
  Ambasadori francez në Kombet e Bashkuara, Nicolas de Riviere, ka thënë të hënën se në veriun e Kosovës duhet të organizohen shpejt...
  Lajme22 Prill 2024
  Në Këshillin e Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara u diskutua për situatën e sigurisë. Në fjalimin e përfaqësuesit të Britanisë...
  Lajme22 Prill 2024
  Përfaqësuesi i Rusisë në OKB, Vasily Nebenzia, tha se situata në Kosovë dhe rajon është “shumë shqetësuese për neve”. “Situata vazhdon të...
  Lajme22 Prill 2024
  Rrjeti i Organizatave Jo-Qeveritare AVONET, zyrtarisht ka pranuar Aktgjykimin ARJ.nr. 9/24 të Gjykatës Supreme të Kosovës, me përbërje Nebojsha Boriçiq kryetar i...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.