×
 • Lajme
 • Lajme

  Instituti i Studimeve Ndërkombëtare në Shqipëri në mbështetje të Thaçit

  FrontOnline
  03 Korrik 2020

  Instituti i Studimeve Ndërkombëtare në Shqipëri përmes një shkrimi publikuar në mediat shqiptare ka ngritur pyetje të shumëta në lidhje me motivet e Zyrës së Prokurorit Special për ta publikuar aktakuzën e dorëzuar ndaj Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit, ende pa u konfirmuar nga gjyqtari i procedurës paraprake.

  “Pse është zgjedhur kjo kohë për publikim: vetëm pak para takimit të paralajmëruar në Shtëpinë e Bardhë. A mundemi me të vërtetë të besojmë që prokurorët nuk e kanë paraparë efektin shkatërrues që do të kishte një veprim i tillë në këtë takim dhe në tërë procesin”, thuhet në shkrimin e publikuar në Tirana Times.

  Sipas këtij shkrimi, nuk ka kuptim që këshilltari për siguri kombëtare në Shtëpinë e Bardhë ta priste një person që e di që së shpejti do të akuzohej për krime lufte nga një prokuror amerikan.

  “Ekspertët vetëm mund të spekulojnë se cka saktësisht është duke ndodhur në luftën mes administratës Trump dhe institucioneve shetërore, si edhe në luftën transatlantike për dominim që ka prodhuar një dinamikë të rrezikshme dhe negative. Pse kjo dridhje tektonike në një rajon ku perëndimi ka investuar shuma të mëdha në ushtri, kapacitete politike, ëkonomike e diplomatike”, shkruan tutje Times of Tirana.

  Sipas Institutit të Studimeve Ndërkombëtare të Shqipërisë, këtyre pyetjeve duhet përgjigjur pasi që stabliteti, siguria dhe progresi i shtetit të Kosovës tashmë i tëri varet nga këto zhvillime, në fatin e akuzave dhe gjyqit potencial.

  Në reagim flitet edhe për dështimin e BE-së në dhëien e liberalizimit të vizave për Kosovën.

  “Stabiliteti i gjithë Ballkanit Perëndimor si dhe përparimi i cfarëdo procesi për bashkëpunim rajonal rrezikohet për shkak të një episodi të radhës të sagas që is heh liderët e UCK-së në gjyq, derisa ata që kryen krime të rënda në Kosovë, Bonjë e Kroaci ende nuk janë përballur me drejtësinë”.

  Shpresat për cfarëdo dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, dhe cfarëdo pajtimi mes shqiptarëve dhe serbëve janë më fragjile se kurrë.

  Vizitë në KEDS nga Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo
  Nga Rubrika
  Lajme23 Prill 2024
  Presidentja e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani tha se Kosova nuk kundërshton zbatimin e detyrimeve të veta, por kërkon një marrëveshje të...
  Lajme23 Prill 2024
  Kryeministri Albin Kurti ka përgëzuar regjisorin Samir Karahoda, filmi i të cilit do të shfaqet në festivalin prestigjioz të filmit në Kanë....
  Lajme23 Prill 2024
  Deputetja nga radhët e AAK-së, Time Kadrijaj raportin e DASH-it lidhur me korrupsionin në Kosovë e ka vlerësuar si konfirmim të skandaleve...
  Të tjera
  Bota/Rajoni23 Prill 2024
  Në Serbi po qëndron për një vizitë Drejtori për Ballkanin Perëndimor në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Michael Reiffenstuel. Në kuadër të...
  Lajme23 Prill 2024
  Lutfi Haziri, nënkryetari i LDK-së në një prononcim për Front Online ka folur lidhur me raportin e DASH-it, ku thuhet se Kosova...
  Vip23 Prill 2024
  Vittoria Ceretti dukej sensacionale në një sërë fotografish nga arratisja e saj ekzotike të hënën. Modelja italiane, 25 vjeçe, e cila është...
  Lajme23 Prill 2024
  Në cilësinë e Koordinatores Kombëtare kundër dhunës në familje, dhunës ndaj grave dhe dhunës me bazë gjinore, javën e kaluar, ministrja e...
  Lajme23 Prill 2024
  Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, ka thënë se procesi i votimeve në veri për shkarkimin e katër kryetarëve aktualë,...
  Vip23 Prill 2024
  Këngëtari, Luiz Ejlli dhe reperi, Ledri Vula gjatë ditës së sotme kanë publikuar video se bashku. Studio muzikore, i ka bërë bashkë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.