×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Ilaçi më i mirë për djegien nga dielli tashmë është në kuzhinën tuaj

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Pasi kaloni një ditë në plazh ka shumë mundësi të përjetoni një djegie të pa dëshiruar.

  Për fat të mirë zbutjen e dëmeve dhe dhimbjeve mund ta gjeni në një element kuzhine që me siguri tashmë e keni në dollapin tuaj: mjalti.

  Mund të jetë e çuditshme të përdorni mjaltë për ndonjë gjë tjetër përveç ëmbëlsimit të ushqimit dhe pijeve, por është një ilaç shtëpiak për problemet e lëkurës si djegiet nga dielli, falë vetive të tij shëruese.

  Një studim tregon se si mjalti vepron si një anti-bakterial, anti-inflamator, antioksidant dhe dezinfektues kur aplikohet në mënyrë natyrale.

  Mund të jetë pak i çrregullt si proces, por ia vlen kur të ndjeheni që nxehtësia e dhimbshme fillon të zbehet menjëherë! Përkundër shkëlqimit fillestar, është gjithashtu me të vërtetë e lehtë të lahesh në dush.

  Ju mund ta lini mjaltin për aq kohë sa dëshironi përpara se ta shpërlani, por duke i dhënë së paku 15 – 30 minuta do të siguroheni që me të vërtetë bën punën.

  Formula 1 vjen në Artmotion më "i çmendur" se kurrë
  Nga Rubrika
  Lifestyle20 Shkurt 2024
  Duke ndryshuar dietën tonë, ne mund të përmirësojmë shëndetin tonë. Kolesteroli i lartë , i ngjashëm me presionin e lartë të gjakut,...
  Lifestyle19 Shkurt 2024
  Dashi Sot, vendimet nga e kaluara mund të duken si stuhi, duke sjellë zhgënjim dhe turbulenca mendore. Mund ta gjeni veten duke...
  Lifestyle18 Shkurt 2024
  Ndotja e ajrit është një rrezik i madh për shëndetin e njerëzve, kafshëve, bimëve por edhe mjedisin, ne fatkeqësisht e injorojmë. Më...
  Të tjera
  Lajme20 Shkurt 2024
  Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, vlerëson se Republika e Kosovës sot gëzon lirinë e demokracinë sepse minatorët e Trepçës i mbrojtën ato...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Delegacioni shqiptar i kryesuar nga Kryeministri Edi Rama po viziton Turqinë për takimin e Këshillit Strategjik të Nivelit të Lartë mes dy...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka përmendur tre momente që sipas tij Turqia dhe presidenti i saj, Recep Tayyip Erdogan,  nuk do...
  Vip20 Shkurt 2024
  Meriton Mjekiqi në ditën e sotme ka prishur sfidën e ‘Vëllait të Madh’. Kjo pasi ai hyri në pishinë duke dënuar kështu...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Forca të shumta policie janë stacionuar përreth Kryeministrisë, teksa mbështetësit e opozitës po protestojnë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në tubimin e...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Besa Gaxherri nga LDK-ja thotë se marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës tashmë janë të dëmtuara, madje sipas saj, edhe më...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.