Gjuha:
×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Hoti: Në marrëveshjen e 4 shtatorit nuk ka pasur kushtëzim për të pagjeturit

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Deputetja e VV’së, Saranda Bogujevci në interpelancën e thirrur për kryeministrin Hoti në Kuvendin e Kosovës lidhur me personat e pagjetur ka thënë se në marrëveshjen e 4 shtatorit mes Kosovës dhe Serbisë është bërë trajtim i dëmshëm i temës së të pagjeturve ku është kushtëzuar me personat e zhvendosur.

  Kryeministri Hoti në fjalën e tij ka mohuar se në marrëveshje është termi kushtëzim, raporton Front Online.

  “Askund nuk përdoret termi kushtëzim, këtë term nuk mund ta gjeni në marrëveshjen e 4 shtatorit në Uashington. Pika 12 e marrëveshjes specifikon saktë: Të dyja palët zotohen për të identifikuar personat e zhdukur. Nuk ka asnjë të keqe nga këto zotime dhe aty nuk ekziston fjala kushtëzim”, ka thënë Hoti.

  Tutje shefi i ekzekutivit ka thënë se nëse do të ketë marrëveshje me Serbinë tema e të pagjeturve do të përfshihet në marrëveshje.

  “Nëse do të ketë marrëveshje me Serbinë, pjesë e marrëveshjes do të jetë edhe çështja e të pagjeturve dhe të zhdukurve e cila do të ketë garancë ndërkombëtare”, u shpreh Hoti.

  Kryeministri Hoti pranoi se mosdhënia e informacioneve nga ana e Serbisë ka ngadalësuar procesin për të pagjeturit.

  “Gjetja e personave të zhdukur gjatë luftës ka pasur ngecje pasi pala serbe nuk ka ofruar informacione. Për procesin janë angazhuar edhe mekanizmat ndërkombëtarë dhe për këtë ka pasur edhe ngecjet e veta”, tha Hoti.

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/913623109380045/

  Formula 1 vjen në Artmotion më "i çmendur" se kurrë
  Nga Rubrika
  Lajme25 Mars 2023
  Përfaqësuesit e shoqatave të të zhdukurve në Kosovë, po e konsiderojnë si shumë të pa qartë dakordimin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në...
  Lajme25 Mars 2023
  Partia Demokratike e Kosovës sot do të mbajë konferencë për media. Në njoftimin e kësaj partie, bëhet e ditur se konferenca do...
  Lajme25 Mars 2023
  Partia Socialdemokrate do të mbajë sot protestë kundër marrëveshjes në mes Kosovës dhe Serbisë, të arritur në Ohër më 18 mars. Në...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Një delegacion i Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë ka vizituar Luginën e Preshevës, ku është takuar me përfaqësues politikë e drejtues të institucioneve....
  Lajme24 Mars 2023
  Pas vendimit ë Gjykatës Kushtetuese e cila hodhi poshtë Ligjin për Këshillin Prokurorial, kanë reaguar edhe subjektet politike opozitare. Sipas tyre, rrëzimi...
  Lajme24 Mars 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, në 24-vjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-së, ka thënë se e drejta ndërkombëtare vdiq më 24 mars...
  Vip24 Mars 2023
  Informacion nga jashtë por jo nga banorët por nga njerëzit. Mbrëmjen e sotme, një person është afruar pranë shtëpisë së “Big Brother...
  Lajme24 Mars 2023
  Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se dita e shtune parashihet të mbajë me mot me diell dhe vranësira të çrregullta. Sipas...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Shtatë fëmijë ukrainas janë ribashkuar me familjet e tyre pasi u dërguan me forcë në Krimenë e pushtuar nga Rusia, sipas administratës...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.