×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Haxhi mbahet për numër shumë të kufizuar haxhinjësh

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Arabia Saudite do të organizojë haxhin e këtij viti për numër shumë të limituar të banorëve të këtij vendi, për të kontrolluar përhapjen e mundshme të koronavirusit.

  Vendimi vjen në kohën kur numri i rasteve me COVID-19 po rritet nëpër botë. Mungesa e vaksinës dhe vështirësitë për të mbajtur distancën sociale nga numri i madh i haxhinjëve, ka bërë që të merret ky vendim.

  Arabia Saudite ka përfunduar mbylljen e vendit dhe ka lehtësuar masat për afarizëm që nga e diela në mëngjes, pas tre muajve bllokim.

  Kufizimet do të mbesin për pelegrinazhet fetare, udhëtimet ndërkombëtare dhe tubimet me më shumë se 50 njerëz. Mbretëria kishte vendosur masa të rrepta në mars, në tentim për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Mbyllje 24-orëshe kishte në shumicën e qyteteve, raporton Sky News.

  Në maj ishte publikuar plani prej tri fazave për të lehtësuar kufizimet për lëvizje dhe udhëtim. Mbyllja ka përfunduar më 21 qershor.

  Në Arabi janë infektuar me COVID-19 plot 154,223 persona, ndërsa kanë vdekur 1230 persona.

  Zakonisht rreth 2,5 milionë haxhinjë nga e gjithë bota vizitojnë qytetet e shenjta myslimane, Mekën e Medinën për haxhin që zgjatë një javë. Haxhi është obligim që çdo mysliman që ka mundësi, duhet ta kryej një herë në jetë.

  Zyrtare: Dyshekët e Comoditas produktet më të eksportuara nga Kosova për vitin 2023, dyfish më shumë se tjerët
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Blegtoria po shuhet. Vetëm vitin e fundit, numri i gjedhëve është pakësuar me 35 mijë. Nga 298 mijë lopë apo mëshqerra, të...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Autoritetet greke kanë arrestuar 13 persona pasi fishekzjarret e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Holanda po investon më shumë se 420 milionë dollarë për të prodhuar automjete luftarake të dizajnuara nga Suedia për Ukrainën. Sipas portalit...
  Të tjera
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...
  Lajme22 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.