×
 • Lajme
 • Lajme

  Haradinaj-Stublla: Gjermania është krah i yni i fortë në ruajtjen e integritetit territorial të Kosovës

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Ministrja e Punëve të Jashtme të Kosovës, Melisa Haradinaj Stublla, është takuar me ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Kristian Heldt.

  Ajo ka thënë se Gjermania ka qenë garantuese për sovranitetin territorial të Kosovës.

  Kjo është komunikata e plotë e MJ’së pas takimit:

  Gjermania është aleat historik i Kosovës dhe krah i yni i fortë, duke qenë dhe shteg i lehtësimit të çdo procesi që Kosova ka pasë para vetës, tha të hënën Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, znj. Meliza Haradinaj-Stublla.

  Kryediplomatja e Kosovës e bëri këtë vlerësim në takimin që zhvilloi në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës me ambasadorin e Gjermanisë në Prishtinë, z.Christian Heldt.

  Ministrja Haradinaj-Stublla e ka falënderuar përzemërsisht Ambasadorin Heldt për kontributin që Gjermania ka dhënë në çdo etapë të shtetndërtimit të Kosovës.

  “Dyert e hapura nga Gjermania për diasporën tonë atje, janë kthyer në rotorin ekonomik të shtetit tonë”, tha Ministrja Haradinaj- Stublla.

  Poashtu, kryediplomatja e Kosovës ka shprehur mirënjohjen për këmbënguljen e Gjermanisë dhe Kancelares Angela Merkel, në ruajtjen e integritetit territorial të Kosovës.

  Cilësi, gatim dhe shpërblim
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme të Izraelit, Moshe Arbel, po qëndron për vizitë në Kosovë. Paraditen e së martës, Arbel është pritur...
  Ekonomi18 Qershor 2024
  5. 5 milionë euro janë investuar në Klinikën e Gjinekologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Prej tyre, mbi 3 milionë euro...
  Lajme18 Qershor 2024
  Kryeministri i Kosovës nuk i ka komentuar deklaratat e zyrtarëve të Bashkimit Evropian, të cilët i kanë quajtur spekulime, lajmet se do...
  Të tjera
  Vip18 Qershor 2024
  Fituesi i edicionit të dytë të Big Brother VIP Luiz Ejlli ka përfunduar në duart e SPAK-ut. Luiz Ejlli është kallëzuar se...
  Vip18 Qershor 2024
  Ditën e sotme (18 qershor) aktori i njohur kosovar Vedat Bajrami feston ditëlindjen. Ai mbushi plotë 44 vite jetë ku gjatë karrierës...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Tuneli i Llogarasë është gati. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka zbuluar se ky tunel do të hapët më 5 korrik. “Tuneli...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një person është arrestuar në Pejë, pasi që gjatë kontrollit në veturën e tij janë gjetur dhe konfiskuar një pistoletë Zoraki me...
  Sport18 Qershor 2024
  Në ndeshjen e dytë në “EURO 2024”, Shqipëria do të ndërrojë stadium. Nga “Signal Iduna Park”, kombëtarja shqiptare do të luajë nesër...
  Vip18 Qershor 2024
  Prej disa kohësh, reperja e njohur Loredana Zefi është duke shijuar romancën e saj me futbollistin e talentuar gjerman, Karim Adeyemi. Dyshja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.