Lajme

Granata që ndërpreu punimet e Xhamisë së Madhe, BIK’u “s’ka koment”

Granata që ndërpreu punimet e Xhamisë së Madhe, BIK’u “s’ka koment”
14:28 | 28 Korrik 2020

Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) nuk ka dashur të komentoj ndërprerjen e punimeve të Xhamisë së Madhe në qendër të Prishtinës, pas gjetjes së një mjeti të dyshuar në vendpunishte.

Ahmet Sadriu nga BIK-u i pyetur se si e komenton këtë, ka thënë se nuk kanë ndonjë koment është çështje procedurale.

“S’kemi kurgjo aty ne si institucion, për një granat e kanë lajmërua policinë ata që janë tu punu, dalin e kryjn edhe vazhdon, s’kom kurrfarë komenti është çështje procedurale”, ka thënë Sadriu për Insajderin.

Në mëngjesin e sotëm janë ndërprerë punimet për ndërtimin e Xhamisë së Madhe në qendër të Prishtinës për shkak se është dyshuar për një mjet shpërthyes.

Në punishten ku janë duke u kryer punimet është parë prezencë e Policisë të Kosovës.

Këtë e ka konfirmuar edhe zëdhënësja e Policisë së Kosovës, Flora Ahmeti. Ajo ka thënë se gjatë gërmimeve është gjetur një predhë e vjetër.

“Sot rreth orës 09:30 kemi pranuar informatën për një mjet të dyshimt shpërthyes në rrugën Dëshmorët e kombit në Prishtinë. (dyshohet se është mjet i mbetur para shumë kohësh në atë zonë ) Menjëherë në vendin e ngjarjes kanë dalë njësitet e nevojshme policore të cilat po merren me rastin”, ka thënë Ahmeti.

Ndryshe, Ndërtimi i kësaj xhamie të madhe ka qenë kërkesë e Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK) që nga përfundimi i luftës, me argumentimin, se në xhamitë ekzistuese nuk ka vend për falje të besimtarëve mysliman.

Një grup qytetarësh, para pak ditësh, kishin protestuar kundër ndërtimit të xhamisë ku nxiti reagime të shumta.

Xhamia e Madhe që do të ndërtohet në Prishtinë, do të ketë 15 mijë metra katrorë dhe 4 minare. Sipas zyrtarëve të Bashkësisë Islame të Kosovës, brenda objektit të xhamisë do të ketë bibliotekë dhe salla për takime dhe konferenca.

Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)

Të tjera