×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Gjykata e Apelit: Posta lidhi marrëveshje të jashtëligjshme me institucionet e Kosovës

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  AKK ka fituar kontestin gjyqësor me Postën e Kosovës, lidhur me padinë që ia kishin bërë këtij institucioni për shkak se kishin lidhur marrëveshje të jashtëligjshme me institucionet qendrore dhe lokale duke i vendosur në pozita konkurruese ta pafavorshme konkurrentët tjerë. Front Online ka siguruar aktgjykimin.

  Gjykata e Apelit ka vendosur në dëm të Postës së Kosovës, lidhur me padinë që kjo e fundit ia kishte bërë Autoritetit Kosovar të Konkurencës, për marrëveshjet me institucionet qendrore e lokale, për të cilat AKK kishte dalë me vendim se i kishte vendosur konkurrentët në pozita pafavorshme konkurruese.

  Në aktgjykimin të cilin e ka siguruar Front Online thuhet se Gjykata Themelore në Prishtinë e kishte  refuzuar si të pabazuar kërkesën e paditësit, derisa për këtë nga Posta e Kosovës kishin ushtruar ankesë në Apel.

  Apeli ka konstatuar se nga shkresat e lëndës rezulton se Posta me marrëveshjen që kishte pasur me Ministrinë e Punëve të Brendshme, Komunën e Prishtinës, Komunën e Gjilanit, të Gjakovës, si dhe atë të Ferizaj, ishin zbatuar kushte të ndryshme për transaksione të njejta me ndërmarrje të tjera tregtare duke i vendosur ato në gjendje të pafavorshme konkurruese.

  AKK kishte kërkuar nga këto institucione që t’i shfuqizojë marrëveshjet e bashkëpunimit me postën.

  Nga Posta e Kosovës kishin ushtruar padi në Gjykatën Themelore në Prishtinë duke pretenduar se vendimi është joligjor e që i njejti duhet të anulohet.

  “Ndalohen të gjitha marrëveshjet ndërmjet dy ose më shumë ndërmarrjeve të pavarura, vendimet e marrura në mes të shoqatave të ndërmarrjeve dhe praktikat e bashkërenduara të cilat kanë për qëllim ose mund të ndikojnë në mënyrë të dukshme në çrregullimin e konkurrencës tregtare relevante e veçanërisht marrëveshjet që zbatojnë kushte të ndryshme për transaksione të njejta me ndërmarrje të tjera tregtare, duke i vendosru ato në gjendje të pafavorshme konkurruese.”

  Apeli e ka refuzuar pretendimin e postës se në shkallë të parë nuk është marrë për bazë fjala përfundimtare e paditësit.

  Lajmin e ka bërë të ditur përmes një shkrimi në Facebook edhe kreu i AKK-së, Valon Prestreshi.

  “Sot, Autoriteti Kosovar i Konkurrencës pranoj aktgjykimin nga gjykata e apelit, i cili aktgjykim vërteton si të ligjshëm Vendimin e AKK-së kundër Postës së Kosovës e cila kishte lidhur marrëveshje të jashtëligjshme me institucionet qendrore dhe lokale, duke i vendosur konkurrentët tjerë në Pozita të pafavorshme konkurruese!” ka shkruar i njejti./Front Online /

  Comodita “pushton” Amerikën, dyshekët e saj në top 5 produktet më të shitura
  Nga Rubrika
  Ekonomi04 Tetor 2023
  Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës (BQK), Ahmet Ismaili takoi drejtuesit e lartë të Këshillit të Byrove në Bruksel, Sandra...
  Ekonomi30 Shtator 2023
  Kryeministri Albin Kurti, ka thënë se ekonomia e vendit ka shënuar progres të pa parë në historinë e Kosovës, sipas tij, mesatarja...
  Ekonomi29 Shtator 2023
  Ministri i Financave Hekuran Murati ka bërë të ditur se deri  më tani, janë mbi 45 mijë familje që kanë aplikuar për...
  Të tjera
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Komisioni Evropian ka konfirmuar se ka transferuar 60 milionë euro në mbështetje buxhetore për qeverinë tuniziane, pavarësisht se presidenti tunizian, Kais Saied...
  Lajme04 Tetor 2023
  Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë tha se Kosova ka fakte,...
  Lajme04 Tetor 2023
  Avokati Tomë Gashi, ka thënë se krimineli Milan Radoiçiq, mund të vritet nga vetë shteti serb. Ai në RTV Dukagjini, tha se...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një gjykatë serbe ka gjobitur aktivisten qytetare Aida Çoroviq me 100,000 dinarë (897 dollarë). Kjo siç raportohet për hedhjen e vezëve gjatë...
  Sport04 Tetor 2023
  Antwerp ka arritur të kalojë në epërsi ndaj Shakhtar Donetsk. Ishte Arbnor Muja i cili realizoi në minutën e tretë të ndeshjes...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj në një intervistë për Front Online, ka deklaruar se me këtë qasje se si po shkon dialogu,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.