×
 • Lajme
 • Lajme

  Gjilani në pritje të testimit për mbi 80 persona që dyshohen për COVID-19

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Mbi 80 mostra të banorëve të Gjilanit, të cilët dyshohet se janë të infektuar me COVID-19, nuk janë testuar ende. Vetëm sot nga kjo komunë, janë marrë për testim 11 mostra.

  Nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Arbër Ismajli, i ka thënë Gazetës Express se i kanë 68 raste aktive me këtë sëmundje.

  Sipas tij, vetëm tre prej të infektuarve janë duke u trajtuar në Klinkën Infektive të Qendrës Klinike dhe Universitare, derisa tregon se gjendja e të infektuarve është stabile.

  “Personat e infektuar janë të moshave te ndryshme, kryesisht mosha mesatare. Gjendja e të infektuarve është stabile, me pak simptoma, por e menagjueshme. Kemi gjithesejt 68 raste ende aktive, ku nga këto 65 janë në vetizolim dhe 3 jane në hospitalizim në Klinikën Infektive në Prishtinë. Sot janë marë 11mostra nga Qendra Rajonale e Shëndetit Publik për testim, ndërsa në pritje i kemi edhe rreth 70 mostra për t’i marë rezultatet e tyre, pra në total janë mbi 80 mostra ende të pa testuara”, ka thënë Ismajli për Express.

  Ndryshe, dje në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 311 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, ku kanë rezultuar pozitive 95 raste.

  Rastet pozitive janë nga Peja, Vitia, Prizreni, Prishtina, Mamusha, Gjilani, Gjakovës, Istogut, Lipjani, Mitrovicë, Fushë Kosova, Kllokoti, Malisheva, Rahoveci dhe Vushtrria.

  Me rastet e mbrëmshme, numri i personave që kanë rezultuar pozitivv ka shkuar në 2 mijë e 363, ku prej tyre janë shëruar 1 mijë e 171 pacientë dhe janë regjistruar 40 raste të vdekjes të cilët kanë pasur edhe sëmundje të tjera shoqëruese.

  Arif Vladi me 17 shkurt në hotel Lake Side
  Nga Rubrika
  Lajme03 Mars 2024
  Një 70-vjeçar është gjetur pa shenja jetë në fshatin Sllovi të Lipjanit. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha, ka deklaruar se...
  Lajme03 Mars 2024
  Për çështjen e Ligjit për Shëndetin Riprodhues dhe Fertilizimin e Asistuar, Besa Gaxheri është shprehur e ‘habitur’ se si ‘një a dy...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nesër bashkë me ministrin e Infrastrukturës Liburn Aliu, do të jenë në terren. Bëhet fjalë për fillimin...
  Të tjera
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri Albin Kurti, priti sot në takim antropologen, Janet Reineck. Në njoftimin e lëshuar nga Qeveria e Kosovës thuhet se Reineck është...
  Sport03 Mars 2024
  Pep Guardiola ka lartësuar Phil Foden në qiellin e shtatë pas paraqitjes brilante në fitoren 3-1 të Manchester Cityt përballë Manchester United...
  Lajme03 Mars 2024
  Zëdhënësi i Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Michael Doyle ka treguar se këtë vit do të përfundoj në shkallë të...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.