Bota/Rajoni

Gjermania shënon mbi 2 mijë raste të reja të Coronavirusit

Gjermania shënon mbi 2 mijë raste të reja të Coronavirusit
13:19 | 29 Shtator 2020

Instituti gjerman për sëmundje ngjitëse “Robert Koch” ka njoftua se gjatë 24 orëve të kaluara në Gjermani janë shënuar 11 të vdekur nga Coronavirusi.

Në këtë mënyrë, numri i përgjithshëm i viktimave të sëmundjes së re në ekonominë më të fuqishme evropiane shkoi në 9,545, shkruan The Guardian.
Përpos rasteve fatale, gjatë kësaj periudhe u shënuan edhe 2,089 infektime të reja dhe shifra e përgjithshme e të prekurve shkoi në 288,745.

Ndryshe, qeveria gjermane tashmë i ka larguar kontrollet kufitare me shtetet anëtare të Bashkimit Evropian dhe me disa vende të tjera.

Ndonëse është në mesin e shteteve evropiane me numrin më të lartë të personave të infektuar, Gjermania ka regjistruar shumë më pak viktima se Britania e Madhe, Franca, Italia e Spanja.

1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj

Të tjera