Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Gërxhaliu për mbetjet mortore të kosovarë afër Rashkës: Do ta kontrollojmë tërë terrenin

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Drejtori i Insitutit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu ka folur edhe njëherë  për gjurmimet e mbetjeve mortore të kosovarëve në Serbi.

  Ai në Kanal10 ka thënë se do ta konrollojnë tërë terrenin deri sa të binden se nuk ka më mbetje mortore.

  “Do ta kontrollojmë tërë terrenin. Nesër do të presism ndonjë të re për hapat e mëtutjeshëm. Është ditur lokacioni dhe se sipas asaj që na është lejuar ne kemi punuar.  Zakonisht nuk prejudikojm në numra, do ia lëm punës, deri sa të jemi të bindur që nuk ka mbetje mortore ne nuk do të largohemi nga aty”, ka thënë Gerxhaliu.

  Gerxjhaliu, ka deklaruar se në bisedë me palën serbe u është premtuar se së shpejti nisin edhe tendat, kontinjerët për të punuar aty dhe pas arritjes së rezultateve ashtu siç e thotë ligji, mbetjet mortore d do ti riathesojmë në Kosovë.

  “Ne bashkarisht punojmë me palën serbe bazuar në mëmorandumin mes dy vendeve, punët i bëjmë bashkërisht”, ka deklaruar ai./FrontOnline/

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme29 Mars 2023
  Deputeti i VV-së, Arbër Rexha, ka thënë se nëse Gjykata Kushtetuese e rrëzon Presidenten për shkak të ankesës së ish-deputetit të minoriteteve, Veton...
  Lajme29 Mars 2023
  Mot stabil ditëve të ardhshme dhe rritje e temperaturave.  Në fundjavë ndryshueshëm, priten edhe rrebeshe shiu me bubullima. 29.03.2023 – Mot më...
  Lajme29 Mars 2023
  Ministri i Qeverisë Kurti, Hajrulla Çeku derisa foli për aneksin e zbatimit të marrëveshjes me Serbinë, tha se edhe mund të bëhet...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.