×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Franca do të testojë 1.3 milionë njerëz për të gjetur “grumbuj të fshehur” të infektimeve

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Autoritetet shëndetësore të Francës do të bëjnë 1.3 milionë testime për koronavirus në rajonin Île-de-France, rreth i Parisit, në një plan eksperimental i cili ka për qëllim të kuptojë nëse ekzistojnë “grupe të fshehura” të të infektuarve, shkruan The Guardian.

  Ministri i Shëndetësisë i Francës, Olivier Véran, tha se kjo skemë ku përshihen banorët e 30 lagjeve që janë thirrur për të bërë testin e virologjisë, mund të zbatohet edhe në pjesën tjetër të Francës nëse dëshmohet i dobishëm. Testet e virologjisë, ndryshe nga testet e antitrupave në gjak, bëhen duke marrë mostra nga hunda e pacientit për të parë nëse ka prezencë të materialit gjenetik të virusit (RNA-së) dhe konsiderohen të jenë shumë të sakta.

  Qëllimi është të testohen njerëzit të cilët nuk kanë simptome të koronavirusit por janë në afërsi të grupeve të identifikuara të të infektuarve, e që mund të jenë duke e përhapur virusin pa e ditur fare.

  Komentet e Véranit erdhën pasi që fundjavën e kaluar gjatë festës vjetore Fête de la Musique në Paris u panë njerëzit duke pirë dhe vallëzuar afër njëri-tjetrit pa maska, duke shkaktuar edhe një brengë rreth asaj se sa janë njerëzit të përgjegjshëm për veten dhe të tjerët, transmeton koha.

  Sidoqoftë, më shumë se gjashtë javë pas përfundimit të kufizimeve të rrepta, numrat e infektimeve nuk tregojnë rritje apo të një valë të dytë të infektimeve. Numri i pacientëve që pranohen nëpër spitale dhe përkujdesje intensive vazhdon të pësojë rënie dhe numri i vdekjeve nëpër spitalet franceze në 24 orët e fundit ra në 21 persona.

   Petrol Company  prin me çmime me të lira në derivate dhe shumë oferta të tjera
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Programi Botëror i Ushqimit ka ndërprerë dërgesat e ushqimit “për të shpëtuar jetë” në Gazën veriore, duke thënë se autokolonat e ndihmave...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Njëmbëdhjetë janë protestuesit e arrestuar pas përfundimit të së parës protestë kombëtare të opozitës, që u zhvillua me Rithemelimin dhe grupin Bardhi...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Ambasadorja amerikane në Ukrainë, Bridget Brink, ka thënë të martën se është plotësisht e bindur që Kongresi amerikan do të miratojë ndihmë...
  Të tjera
  Sport20 Shkurt 2024
  Inter ka shënuar fitore me rezultat minimal 1-0 ndaj Atletico Madridit në ndeshjen e parë të fazës së 1/8 së finales në...
  Vip20 Shkurt 2024
  Ledjona dhe Meritoni kanë bërë debat të ashpër në prajm, arsyeja ishte ngacmimet e këtij të fundit duke ia përmendur emrin e...
  Sport20 Shkurt 2024
  PSV Eindhoven dhe Borussia Dortmundi kanë barazuar 1-1 në ndeshjen e parë në kuadër të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve....
  Ekonomi20 Shkurt 2024
  Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, ka folur për përkeqësim të gjendjes ekonomike dhe thellimin e varfërisë gjatë qeverisjes Kurti. Sipas tij, masat...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Ambasadorja amerikane në Ukrainë, Bridget Brink, ka thënë të martën se është plotësisht e bindur që Kongresi amerikan do të miratojë ndihmë...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Opinionsti Bardhyl Meta ka dhënë një koment për fitoren e Qeverisë Kurti. Sipas tij, fitoren e kësaj qeverie e ndihmoi pjesa populliste...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.