×
 • Lajme
 • Lajme

  Ferati: Asociacioni s’ka nevojë të diskutohet në Bruksel, s’hyn në fuqi pa aktgjykim të Kushtetueses

  FrontOnline
  18 Shtator 2020

  Ish-ministri i Pushtetit Lokal, Sadri Ferati, thotë se Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe mund të krijohet sikurse ai aktuali që është në Kosovë dhe që qëllim ka bashkëpunimin e komunave mes vete duke njoftuar se Kushtetuta e lejon këtë.

  Ai thotë se pas hartimit të këtij Asociacioni duhet dërguar në Qeveri e më pas edhe në Gjykatë Kushtetuese, prandaj edhe s’mund të jetë kundër ligjeve dhe Kushtetutës së Kosovës.

  Ferati shtoi se kjo çështje ka përfunduar dhe s’duhet kthyer në tavolinën e bisedimeve në Bruksel derisa kërkesën për rikthim nga ana e negociatorëve serbë e cilësoi si tentativë nga Serbia për të bërë presion ndaj Kosovës.

  “Çështja ka mbetur që të hartohet statuti nga grupi punues dhe për ta dërguar në Qeveria, e cila më pas e inkorporon dhe e dërgon në Gjykatën Kushtetuese për interpretim. Kthimi në tavolinë s’ka kuptimin, por insistimi që të implementohet edhe mund të jetë”.

  Ish-ministri i LDK-së në Info Magazine për grupin punues të këtij asociacioni, i cili përbëhet nga katër serbë, tha se ka pasë tendencë që të fusë gjëra që nuk janë në pajtim me ligjet dhe Kushtetutën e vendit, po ashtu dhe kundër atyre të gjeturave të aktgjykimit të vitit 2013.

  “Nuk e di se çka kanë pretenduar, por vetë fakti se po vonohet dhe nuk i është dërguar Qeverisë nënkupton se duan të bëjnë një status jashtë rregullave dhe jashtë asaj që kishte me qenë e pranueshme në Qeveri. Pala serbe do të bëjë presion për të përshpejtuar procesin, por s’ka nevojë me u ngut derisa dialogu vazhdon dhe deri s’ka dokument final të marrëveshjes përfundimtare.

  “Në vitin 2013 është arritur marrëveshje që të themelohet asociacioni duke e ditur që Kushtetua e Kosovës dhe ligjet për komunat lejojnë që të formohet edhe një asociacion tjetër, pos atij që e kemi tash. Pra, me këtë mund të vërtetohet që Kushtetuta e lejon formimin e asociacionit dhe mund të jetë sikur ai ekzistues – e drejta për bashkëpunim dhe marrëdhënia ndërmjet komunave”.

  Ferati tha se të gjitha të gjeturat e Kushtetueses janë të kënaqshme dhe e begatojnë projektin.

  “Është për t’u gëzuar që Gjykata Kushtetuese ka ndihmuar shumë në këtë çështje. Të gjitha ato çështje duhet të inkorporohen. Në bazë të informatave që kam puna ka ngecur te grupi punues. Hartimi i statutit është detyrë e tyre që ende s’ia kanë dërguar Qeverisë propozim-statutin”.

  Ai tha se Qeveria mund të refuzojë statutin e Asociacionit kur t’i dërgohet nga grupi punues po që se është në kundërshtim me ligjet dhe Kushtetutën e vendit dhe se gjithashtu ai s’mund të hyjë në fuqi pa dhënë aktgjykim Gjykata Kushtetuese.

  KEDS zë 156 persona duke e vjedhur energjinë elektrike për një javë
  Nga Rubrika
  Lajme27 Maj 2024
  Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci ka thënë se avancimi i statusit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s është një...
  Lajme27 Maj 2024
  Asambleja Parlamentare e NATO-s e ka miratuar të hënën rekomandimin për avancim të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhgues në anëtare të...
  Lajme27 Maj 2024
  Ramush Haradianj, kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), ka pretenduar të hënën se kryeministri i Kosovës Albin Kurti “është i...
  Të tjera
  Lajme27 Maj 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në shënimin e 24-vjetorit të themelimit të degës së...
  Lajme27 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se një person ka vdekur në Mitrovicë të hënën mbrëma në një aksident mes një veture me...
  Lajme27 Maj 2024
  Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci ka dhënë alarmin për destabilitet në Ballkanin Perëndimor. Ai tha se tri brigada serbe janë shumë afër...
  Lajme27 Maj 2024
  Dy persona janë arrestuar në Gjakovë nën dyshimin për vjedhje. Ata dyshohen se me 11 maj në Gjakovë ishin futur në një...
  Lajme27 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, njëherit kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti do të marrë pjesë në një tubim mbështetës për kandidatët e Partisë...
  Lajme27 Maj 2024
  Kryeshefi i ndërmarrjes “Ibër Lepenci”, Faruk Mujka ka njoftuar se në të gjitha hyrjet në pronat e NHE “Ibër-Lepenc” SH.A në liqenin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.