×
 • Bota/Rajoni
 • Auto
 • Auto

  Facebook humbet $50 miliardë në aksione pas tërheqjes së reklamave Coca-Cola & Unilever

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Mark Zuckerberg nuk është më njeriu i tretë më i pasur në botë por i katërti, pasi rrjeti i tij Facebook ka humbur rreth 50 miliardë dollarë në vlerë prej tërheqjes së reklamave nga grupet Coca-Cola e Unilever.

  Kompanitë thanë se distancoheshin pasi platforma nuk kishte arritur të “ndalojë gjuhën e urrejtjes” në rrjet.

  Unilever, kompania evropiane zotëruese e Ben & Jerry’s dhe Dove tha se bojkotonte rrjetin social me argumentimin se “përçarja dhe gjuha e urrejtjes po polarizonin periudhën elektorale në SHBA”.

  Disa orë pas tyre, edhe grupi Coca-Cola njoftoi se po bojkotonte Facebook për të paktën 30 ditë duke thënë se “nuk ka vend për racizëm në rrjetet sociale”.

  Njoftimet sollën rënien prej 8.3 të vlerës së aksioneve.

  Kreu i rrjetit Mark Zuckerberg kishte refuzuar më parë të vepronte kundër një postimi të presidentit Donald Trump ku sugjerohej se vota me postë do të sillte manipulime.

  Zuckenberg tha se audienca meritonte të dëgjonte deklaratat e pafiltruara nga liderët. Por rrjeti Twitter i etiketoi komentet si “të pasigurta” dhe “kontrolloni faktet”.

  Zuckerberg ka premtuar të veprojë kundër gjuhës së urrejtjes dhe etiketoi me një paralajmërin një konferencë elektorale republikane.
  Zuckerberg ka njoftuar gjithashtu politika të reja për eliminimin e gjuhës së urrejtjes në reklama dhe në udhëzimet e informacioneve të votës.

  Comodita me dyshekët e saj në Panairin MOW, fiton klientë të rinj në Gjermani
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Policia e Korçës ka bërë të ditur se një person është gjetur i pajetë mëngjesin e së enjtes në Drenovë të Korçës....
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Bashkimi Evropian është pajtuar për të shtuar sanksionet mbi prodhuesit iranianë të dronëve dhe raketave. Lëvizja pritet që të pasojë pas sulmit...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky u është drejtuar liderëve të BE-së, duke u thënë atyre se duhet të bëjnë më shumë. Zelensky u...
  Të tjera
  Kronika18 Prill 2024
  Policia në Ferizaj ka ndaluar shoferin me iniciale B.S., i moshës 44-vjeçare në fshatin Babush, i cili po drejtonte veturën me afat...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Policia e Korçës ka bërë të ditur se një person është gjetur i pajetë mëngjesin e së enjtes në Drenovë të Korçës....
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Bashkimi Evropian është pajtuar për të shtuar sanksionet mbi prodhuesit iranianë të dronëve dhe raketave. Lëvizja pritet që të pasojë pas sulmit...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky u është drejtuar liderëve të BE-së, duke u thënë atyre se duhet të bëjnë më shumë. Zelensky u...
  Lifestyle18 Prill 2024
  Marrja e suplementëve të acideve yndyrore omega-3 është e dobishme për shëndetin e organizmit. Megjithatë, përfitimi i të gjitha vlerave është në...
  Kronika18 Prill 2024
  Mbi 10 mijë raste të raportuara të dhunës në familje janë bërë në Policinë e Kosovës prej vitit 2020 deri më 2023...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.