×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Europa përgatitet për rihapjen e kufijve, SHBA rrezikon të jetë e përjashtuar

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Bashkimi Europian  do të vazhdojë të mbajë mbyllur kufijtë e tij të jashtëm për qytetarët e Shteteve të Bashkuara.

  Vendimi i Brukselit pritet të nënshkruhet ditët e ardhshme.

  Përpjekja europiane  për rihapjen e kufijve është diskutim midis njëzet e shtatë vendeve të BE-së, në mënyrë që të mos krijohen ‘porta të rrezikshme’ brenda Shengenit.

  Brukseli ka propozuar të hartohet një listë me vendet ku pandemia është nën kontroll.

  Ditët e fundit, qeveritë europiane nuk kanë qenë në gjendje të bien dakord për kriteret që do të përdoren për hartimin e listës. Sidoqoftë, duket e vështirë që Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Brazili  të përfshihen në listën e vendeve ku BE do të rihapë kufijtë.

  Sipas New York Times, përjashtimi i amerikanëve nga lista, është një goditje e madhe për SHBA dhe për trajtimin që presidenti Trump i bëri emergjencës shëndetësore nga Covid.

  “Strategjitë t’i lënë përjashta, ta shijojnë këtë eksperiencë të paharrueshme”, u thotë Bruno banorëve të rinj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Një ngjarje e rëndë e ndodhur pasditen e sotme në qytetin e Lushnjes, tronditi opinionin publik. Ishte ora 15:30 kur babë e...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Deputeti socialist Bujar Çela, ka pësuar dëmtime në mushkëri dhe pritet t’i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale abdominale. Ai ndodhet në Spitalin e Traumës...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.