×
 • Lajme
 • Lajme

  Është kërkuar që fytyra e Idriz Seferit të gdhendet në Grykën e Kaçanikut, kjo është një ide se si do të dukej

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Një grup i veprimtarëve tash e disa kohë kanë kërkuar që fytyra e heroit kombëtar, Idriz Seferi të gdhendet në shkëmbinjtë e Kaçanikut.

  Kjo pasi që prej kohësh është kërkuar një përmendore e denjë për figurën e tij.

  E dikush ka dalë me këtë ide, madje është ofruar edhe një pasqyrë se si do të dukej figura e Idriz Seferit e gdhendur në Grykën e Kaçanikut.

  Kujtojmë se ide të tilla janë realizuar edhe më parë.

  Mali Rushmore  në SHBA, është i njohur në mbarë botën për shkak se skulpturat e 4 Presidentëve të SHBA-së janë portretizuar në maje të malit. Skulptura filloi ndërtimin në vitin 1927, dhe ështe e lartë 18 metra.

  Ndërgjegjësimi mbi autizmin dhe ndryshimi i narratives për autizmin dhe Personat me Aftësi të Kufizuar
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Ish-zëdhënësi i UÇK-së, Jakup Krasniqi, sot është vizituar për herë të parë nga mbesa e tij, Toska bashkë me vajzën e tij,...
  Lajme25 Maj 2024
  Normalizimi i marrëdhënieve mes Prishtinës e Beogradit nuk ka kaluar pa u përmendur as në Asamblenë Parlamentare të NATO-s. Lord Mark Lancaster...
  Lajme25 Maj 2024
  Rastet e vrasjeve në tentativë, plagosjeve e përleshjeve mes qytetarëve po ndodhin në masë të madhe kohëve të fundit. Raste të tilla...
  Të tjera
  Sport25 Maj 2024
  Trajneri spanjoll, Xavi ka hapur zemrën për të treguar ndjenjat e tij pasi u shkarkua si trajner i Barcelonës para ndeshjes së...
  Ekonomi25 Maj 2024
  Masat e vëna nga BE-ja për Kosovën, kanë pasur ndikim të negativ në ekonominë e vendit, vlerësojnë drejtuesit e Odës Ekonomike dhe...
  Lajme25 Maj 2024
  Sot rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër e moshës 19-vjeçare, e cila...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural Faton Peci, ka deklaruar se Promovimi i produkteve vendore ashte veprim patriotik. Gjatë së shtunës,...
  Lajme25 Maj 2024
  Komuna e Prishtinës i ka ndarë 110 mijë euro për Elzën Ujkani, motrën e deputetes së VV-së, Fjolla Ujkani e cila u...
  Lajme25 Maj 2024
  Pas paralajmërimit për protestë në Serbi, në Leposaviq vërehet prezencë më e madhe e Policisë së Kosovës dhe KFOR-it. Megjithatë situata në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.