×
 • Auto
 • Auto

  Është gjetur një lloj i ri i grimcave që nuk është parë kurrë më parë

  FrontOnline
  02 Korrik 2020

  Projekti i madh Hadron Collider Beauty zbuloi grimcën me katër kuarkë, në një zbulim që mund të ndihmojë në zbulimin e informacionit të rëndësishëm për blloqet ndërtuese të të gjitha materieve.

  Kuarkët formohen së bashku në grimca të përbëra të njohura si hadrone, të cilat përfshijnë protone dhe neutrone.

  Shkencëtarët shpresojnë që zbulimi i ri, i një grimce të përbërë nga katër lloje specifike të kuarkeve, do të tregojë sesi kuarkët lidhen së bashku për të bërë ato përbërje, të cilat nga ana e tyre formojnë lëndën që na rrethon.

  Kuarkët zakonisht kombinohen së bashku në grupe nga dy ose tre kur formojnë hadrone, shkruan Independent. Shkencëtarët kishin parashikuar prej kohësh se mund të ketë hadrone të përbërë nga katër ose pesë kuarke, dhe eksperimentet vitet e fundit kanë lejuar që ato të gjenden. .

  Shkencëtarët tani do të jenë në gjendje të përdorin grimcën jashtëzakonisht të pazakontë për të testuar teori më të gjera se si kuarkët kombinohen, në shkallë shumë më të vogël, për të krijuar gjithçka që na rrethon, tha Chris Parkes nga Universiteti i Mançester, i cili po merr përsipër si zëdhënës për bashkëpunim

  Pompa e derivateve me çmimet më të lira në Kosovë
  Nga Rubrika
  Auto29 Shkurt 2024
  BMW nuk ka plane të prodhojë konceptin Z4 Coupe. Pas debutimit të konceptit të tij vitin e kaluar, u përhapën thashetheme duke...
  Auto28 Shkurt 2024
  Gjiganti amerikan i teknologjisë Apple braktisi planet për të prodhuar makinën e tij elektrike pasi mbylli Grupin e Projekteve Speciale që punonte...
  Auto27 Shkurt 2024
  Nuk është sekret që Ministritë Evropiane të Mjedisit po punojnë për vendosjen e tarifave shtesë për pronarët e automjeteve me motorë SUS....
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.