×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Erdogan publikon një videokëngë për Aja Sofian, mesazh edhe në gjuhën shqipe

  FrontOnline
  22 Korrik 2020

  Presidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan publikoi në llogarinë personale në Twitter një videokëngë për Aja Sofian, të cilën kohët e fundit e ktheu përsëri në një xhami.Kënga është në nëntë gjuhë duke përfshirë edhe gjuhën shqipe. Imran Salkan është këngëtarja që interpreton në gjuhën tonë një varg “Aja Sofia ti nuk je vetëm një gur, emrin tënd po e përhapim në botë”.

  Përveç këngëtares shqiptare, gjithashtu interpretohet edhe nga këngëtarët në gjuhën kirgize, arabe, azere, kurde, bengale, turke dhe suahilisht, transmeton Telegrafi.

  Më 10 korrik, presidenti turk nënshkroi një dekret duke e kthyer përsëri në një xhami.Hagia Sophia është një monument i trashëgimisë kulturore botërore dhe shumë vende të botës i kanë bërë thirrje Erdoganit të mos e bënte sepse do të dërgonte në një ndarje midis botës së krishterë dhe Turqisë.

  E ndërtuar në shekullin e gjashtë gjatë mbretërimit të Perandorit Justinian, ishte një simbol i Ortodoksisë, por edhe i fuqisë së Bizantit deri në rënien e Kostandinopojës më 29 maj 1453, kur Sulltani turk, Mehmedi Pushtuesi i Dytë, duke hyrë në qytet, kreu një lutje në këtë vend tempull fetar.

  Kështu u bë simbolikisht një xhami, dhe Kostandinopoja kryeqyteti i Perandorisë Osmane.Ndryshe, lutja e parë myslimane është planifikuar për 24 korrik, dhe zëdhënësi i Erdoganit, Ibrahim Kalin tha se mozaikët e krishterë në mure do të mbulohen me perde gjatë namazit.

  Një delegacion i Prince Coffee viziton plantacionet e kafesë në Indi
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Më shumë se 13,800 fëmijë janë vrarë në Gaza që nga fillimi i luftës, sipas Drejtoreshës Ekzekutive të Fondit të OKB-së për...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Dy gjermano-rusë janë arrestuar në Gjermani nën dyshimet për spiunazh. Njëri prej tyre akuzohet se është pajtuar të kryejë sulme ndaj caqeve...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ligjvënësit amerikanë pritet të votojnë të një pako ndihmash për Izraelin, Ukrainën dhe Indo Paqësorin dhe një projektligj tjetër për prioritetet tjera...
  Të tjera
  Lajme18 Prill 2024
  Në mungesë kuorumi ka dështuar të bëhet konstituimi i Komisionit Hetimor Parlamentar për subvencionimin e teksteve shkollore dhe mjeteve shkollore për vitin...
  Lajme18 Prill 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në ceremoninë e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës, foli për ndalimin...
  Lajme18 Prill 2024
  Një operim tejet kompleks është kryer tek një pacient 61-vjeçar. Intervenimi është realizuar nga një ekip i mjekëve italianë dhe ata të...
  Lajme18 Prill 2024
  Vrasjet e fundit të grave, shqetësuese i sheh edhe sociologu, Blerim Selishta i cili për Front Online tha se nuk duhet vënë...
  Vip18 Prill 2024
  E ftuar në studion e “Wake Up” mëngjesin e sotëm ka qenë ish-banorja e “Big Brother VIP 3”, Rike Roçi. Ajo na...
  Sport18 Prill 2024
  Reali Madridi do të luajë në gjysmëfinalen e Ligës së Kampioneve kundër Bayern Munich, duke prodhuar një tjetër klasike të madhe evropiane...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.