×
Etiketë: aja
Bota/Rajoni25 Korrik 2020
Turqia dhe Greqia janë përplasur të shtunën në lidhje me shndërrimin e Aja Sofjes në xhami, vetëm një ditë pasi besimtarët kryen xhumanë në vendin e lashtë për herë të parë pas nëntë dekadave, njofton...
Bota/Rajoni22 Korrik 2020
Presidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan publikoi në llogarinë personale në Twitter një videokëngë për Aja Sofian, të cilën kohët e fundit e ktheu përsëri në një xhami.Kënga është në nëntë gjuhë duke përfshirë edhe gjuhën...
Bota/Rajoni19 Korrik 2020
Mozaikët që pasqyrojnë figurat e krishtera në Aja Sofia të Stambollit do të mbulohen me perde gjatë lutjeve për besimtarët e islamit, tha të dielën zëdhënësi i presidentit turk Ibrahim Kalin. Sipas mediave të huaja, ...
Bota/Rajoni11 Korrik 2020
Greqia do të vendosë sanksine ndaj Turqisë për vendimit e saj të rikthimit në xhami të muzeumit të famshëm të Stambollit, Haxhia Sofia, njoftonin sot mediat vendase. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdoğan i dorëzoi dje...
Bota/Rajoni05 Korrik 2020
Një gjykatë në Turqi pritet të marrë së shpejti vendimin nëse monumenti i Aja Sofias në Stamboll do të kthehet në xhami. Mirëpo Kisha Ortodokse Ruse thotë se kthimi i monumentit të Aja Sofias nga...
Bota/Rajoni02 Korrik 2020
Një gjykatë turke ka vonuar një vendim nëse Aja Sofia në Stamboll mund të shndërrohet në një xhami. Sipas BBC, përcjell Telegrafi, Këshilli i Shtetit – organi më i lartë administrativ i Turqisë – tha se...
Bota/Rajoni01 Korrik 2020
Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, i bëri thirrje Turqisë të lejojë ish-katedralen bizantike të Aja Sofisë të mbetet muze. Komentet bëhen një ditë para një vendimi gjyqësor që mund t’i hapë rrugën kthimit të...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.