×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Erdogan: Ekonomia e Turqisë është në një periudhë të fuqishme të rimëkëmbjes

  FrontOnline
  30 Qershor 2020

  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se vendi është në një “periudhë shumë të fuqishme të rimëkëmbjes” bazuar në të dhënat paraprake ekonomike për muajin qershor, raporton Anadolu Agency (AA).

  Indeksi i besueshmërisë ekonomike të Turqisë u rrit ndjeshëm në 73,5 në muajin qershor, njoftoi të hënën autoriteti statistikor i vendit, duke shtuar se numri shënoi rritje për 19,1 për qind, nga 61,7 sa ishte muajin e kaluar, pasi Turqia lehtësoi masat e kufizimeve që ndërlidheshin me pandeminë e koronavirusit.

  “Rritja prej 4,5 për qind e Turqisë në tremujorin e parë është prova më e madhe e fuqisë dhe potencialit të ekonomisë”, tha presidenti Erdoğan pas një takimi të kabinetit në Ankara.

  Ai theksoi se Turqia do të bëhet një nga “vendet-yje” të botës që riformon veten pas pandemisë COVID-19.

  Erdoğan gjithashtu theksoi se Turqia synon të ulë numrin e rasteve me COVID-19 dhe vdekjeve në zero.

  “Ne jemi të vendosur ta largojmë vendin tonë nga grupi i vendeve në rrezik”, tha ai.

  Në lidhje me masat për të ndihmuar mbrojtjen e publikut nga rreziku i virusit, Erdoğan njoftoi gjithashtu se qeveria zgjati përfitimin e ndihmave për një muaj më shumë.

  “Dëshira jonë e vetme nga opinioni në këtë proces është që ata të na mbështesin duke ndjekur rregullat, duke u kujdesur për punët e tyre, prodhimtarinë dhe duke mbrojtur shtetin e tyre”, tha Erdoğan.

  Sipas të dhënave të fundit, numri i përgjithshëm i rasteve me COVID-19 në Turqi ka arritur në 198.613, duke përfshirë 171.809 të shëruar dhe 5.115 të vdekur.

  Që nga shfaqja e saj në Wuhan të Kinës dhjetorin e kaluar, pandemia ka marrë më shumë se 500 mijë jetë njerëzish në të gjithë botën.

  Më shumë se 10 milionë raste janë raportuar në të gjithë botën ndërsa mbi 5.2 milionë pacientë janë shëruar, tregojnë të dhënat e përpiluara nga Universiteti “Johns Hopkins” me qendër në SHBA.

  Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Blegtoria po shuhet. Vetëm vitin e fundit, numri i gjedhëve është pakësuar me 35 mijë. Nga 298 mijë lopë apo mëshqerra, të...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Autoritetet greke kanë arrestuar 13 persona pasi fishekzjarret e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Holanda po investon më shumë se 420 milionë dollarë për të prodhuar automjete luftarake të dizajnuara nga Suedia për Ukrainën. Sipas portalit...
  Të tjera
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...
  Lajme22 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.