×
 • Auto
 • Auto

  Elon Musk ndan zhvillimet e fundit të Starship të lidhur me marsin

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Elon Musk poston imazhin e rezervuarëve të karburantit për artizanale hapësinore të dizajnuara për të çuar njerëzit në Mars.

  Elon Musk ka zbuluar detaje të reja të artizanatit hapësinor Starship të SpaceX, të cilat kompania po ndërton për të transportuar njerëzit në Hënë dhe Mars.

  Bosi i SpaceX ndau një imazh në Twitter të enjten, duke treguar një pamje ajrore të dy tankeve masive të dizajnuara për të mbajtur karburant për raketë. Ai gjithashtu u përgjigj në një postim nga një fotograf hapësinor, duke konfirmuar se një azhurnim i madh mbi përparimin e Starship mund të pritet në shtator.

  Në fillim të këtij muaji, Musk përshkroi zhvillimin e Starship si “përparësinë kryesore” për SpaceX, shkruan Independent. Një prototip i zanatit Starship u zbulua vitin e kaluar dhe që atëherë ka kaluar nëpër disa përsëritje pasi i nënshtrohet testeve të fluturimit dhe fillimit.

  Në fillim të këtij viti, një shpërthim dramatik ka ndodhur gjatë një testi të presionit kriogjenik në objektin e zhvillimit të SpaceX në Boca Chica, Texas.

  Artizanati Starship prej çeliku inox përfundimisht do të jetë në gjendje të transportojë deri në 100 njerëz në misione rreth Sistemit Diellor.

  Ambasadori suedez qëndron në Devolli Corporation, viziton njësinë Prince Caffe
  Nga Rubrika
  Auto27 Shkurt 2024
  Nuk është sekret që Ministritë Evropiane të Mjedisit po punojnë për vendosjen e tarifave shtesë për pronarët e automjeteve me motorë SUS....
  Auto24 Shkurt 2024
  Ka shumë shenja të ndryshme në goma, secila prej tyre ka një funksion specifik, domethënë secila është e rëndësishme në mënyrën e...
  Auto23 Shkurt 2024
  Kompanitë e leasing-ut po kërkojnë lëshime nga prodhuesit e automjeteve elektrike, duke përfshirë marrëveshjet që prodhuesit do të blejnë automjete për të...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Pas debateve të forta në shtëpinë e “Big Brother Vip” kanë nisur dhe rrëfimet personale. Rike Roçi teksa bisedonte me Julin ndau...
  Sport27 Shkurt 2024
  Adrian Bajrami ka rinovuar kontratën me Benfican. Ai është pjesë e ekipit të dytë – Benfica B. Qendërmbrojtësi shqiptar zgjati kontratën deri...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shkruar për vizitën e disa deputetëve të Bundestagut gjerman në Kosovë. Ata për dy...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek Ministria e Arsimit në Prishtinë nuk ishte i vetmi. Një ditë më parë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, priti në takim përfaqësuesin special të qeverisë federale të Gjermanisë për vendet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.