Auto

Elon Musk ndan zhvillimet e fundit të Starship të lidhur me marsin

Elon Musk ndan zhvillimet e fundit të Starship të lidhur me marsin
19:44 | 25 Qershor 2020

Elon Musk poston imazhin e rezervuarëve të karburantit për artizanale hapësinore të dizajnuara për të çuar njerëzit në Mars.

Elon Musk ka zbuluar detaje të reja të artizanatit hapësinor Starship të SpaceX, të cilat kompania po ndërton për të transportuar njerëzit në Hënë dhe Mars.

Bosi i SpaceX ndau një imazh në Twitter të enjten, duke treguar një pamje ajrore të dy tankeve masive të dizajnuara për të mbajtur karburant për raketë. Ai gjithashtu u përgjigj në një postim nga një fotograf hapësinor, duke konfirmuar se një azhurnim i madh mbi përparimin e Starship mund të pritet në shtator.

Në fillim të këtij muaji, Musk përshkroi zhvillimin e Starship si “përparësinë kryesore” për SpaceX, shkruan Independent. Një prototip i zanatit Starship u zbulua vitin e kaluar dhe që atëherë ka kaluar nëpër disa përsëritje pasi i nënshtrohet testeve të fluturimit dhe fillimit.

Në fillim të këtij viti, një shpërthim dramatik ka ndodhur gjatë një testi të presionit kriogjenik në objektin e zhvillimit të SpaceX në Boca Chica, Texas.

Artizanati Starship prej çeliku inox përfundimisht do të jetë në gjendje të transportojë deri në 100 njerëz në misione rreth Sistemit Diellor.

NimiTV ofron 30% zbritje për Black Friday

Të tjera