×
 • Lajme
 • Lajme

  Afër 6500 banorë të Shalës së Bajgorës përfitojnë nga rrjeti i ri

  FrontOnline
  30 Qershor 2023

  Bukurive natyrore të Shalës së Bajgorës, e cila shtrihet në rrëzat e Kopaonikut, po i shtohet edhe investimi i KEDS në largpërçuesin e Shalës dhe degëzime tjera të rrjetit shpërndarës.

  Në këto male të mbuluara me lisa të gjatë e me turbina të erës në majat e larta, gjarpëron Ibri në njërën anë dhe Llapi në anën tjetër. Marrë parasysh lartësinë e madhe mbidetare, intervenimi nga ekipet tona ishte gjithmonë i vështirë në rast të prishjeve ose mirëmbajtjeve preventive. Tashmë, i gjithë rrjeti i ri në gjatësi prej 2.9 km dhe me 50 shtylla të betonit, është i pozicionuar skaj rrugës. Kjo lehtëson qasjen e ekipeve tona në kryerjen e detyrave dhe intervenimeve më të shpejta.

  Qëllimi i këtij investimi nga i cili do të përfitojnë afro 6500 banorë të kësaj ane, është furnizimi kualitativ për secilin konsumator dhe evitimi i ndërprerjeve të paplanifikuara.

  Eliminimi i linjës aktuale dhe të vjetërsuar në këtë zonë, si dhe ndërtimi i linjës së re, do të ofrojë më shumë siguri në furnizim për të gjithë konsumatorët tanë në Shalë. Kjo parashihet të jetë zgjidhje jashtëzakonisht e favorshme, sidomos gjatë dimrit, ku për shkak të borës së madhe dhe ndikimit të faktorëve tjerë atmosferikë, ndërprerjet ishin të shpeshta e intervenimi tepër i vështirë.

  Investime të tilla janë tregues që KEDS mbetet gjithmonë i përkushtuar në ofrimin e shërbimeve sa më të mira në rrjetin distributiv. Tash e 10 vjet, angazhimi ynë i përditshëm është furnizimi i sigurt dhe kualitativ i energjisë elektrike. KEDS aktualisht ka mbi 250 projekte investive në implementim anekënd Kosovës.

  COMODITA, aset kontribues në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Presidentja Vjosa Osmani është takuar me kryeministren e Danimarkës, Mette Frederiksen, me të cilën tha se foli edhe për zhvillimet e fundit...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  I ngarkuari me punë ne Ambasadën e Kosovës në Senegal, Sami Halili, ka njoftuar sot se Ministrja e Punëve të Jashtme të...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Grupi Parlamentar i AAK-së ka mbajtur konferencë për medie ku ka kritikuar Qeverinë për planifikim jo të duhur të buxhetit për vitin...
  Të tjera
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Të dielën do të mbahet seanca fillestare ndaj Naim Murselit, i cili dyshohet se ka organizuar vrasjen e bashkëshortes së tij, tashmë...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Ministri i Punëve të Jashtme dhe kreu i Partisë Socialiste të Serbisë, Ivica Daçiq ka deklaruar se politika e socialistëve bazohet në...
  Sport02 Dhjetor 2023
  Bayern Munich ka njoftuar shtyrjen e ndeshjes së sotme (e shtunë) ndaj Union Berlin për shkak të kushteve të rënduara atmosferike. Bavarezët...
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Fluturimet në aeroportin e dytë më të madh të Gjermanisë janë anuluar deri në mesditë. Dëbora e madhe përmbyti kryeqytetin e Bavarisë...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Gjykata Themelore në Prishtinë ka ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji të dyshuarit E.B,  i cili dyshohet se therri për...
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Liridona Ademaj, 33-vjeçarja që u vra mbrëmjen e 29 nëntorit, është varrosur dje në varrezat e fshatit Cërmjan. Në ceremoninë e varrimit...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.