×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Eksperti amerikan: Pse duhet të përgatitemi për një valë më “agresive” në vjeshtë

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Kjo është koha që të normalizojmë përdorimin e maskave dhe të praktikojmë distancimin social në mënyrë që të jemi të përgatitur për një valë të dytë të mundshme.

  Kjo ka qenë këshilla që ka dhënë Dr. William Schaffner, profesor i sëmundjeve infektive në Universitetin Vanderbilt, njëkohësisht ai është edhe këshillues prej vitesh në Qendrën Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

  “Kjo është koha që të normalizohet vënia e maskave dhe sjellja e distancimit social, që të mësohemi kur të vijë koha e vjeshtës. Dhe, jam shumë i shqetësuar se një valë e dytë në vjeshtë do të jetë thelbësisht më e madhe se ajo që kemi kaluar deri më tani,” u shpreh Schaffner të enjten.

  Schaffner shtoi se të gjitha shtresat e shoqërisë duhet ta përvetësojnë këtë sjellje: politikanët, liderët fetarë dhe bizneset.

  COMODITA, aset kontribues në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Liderët e Grupit të Shtatë (G7) vendeve më të industrializuara nuk e diskutuan fare propozimin e presidentit rus, Vladimir Putin, për paqe...
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Një avion luftarak rus e shkeli shkurtimisht hapësirën ajrore të Suedisë në lindje të ishullit baltik, Gotland, të premten dhe u konfrontua...
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  MPB njofton se në territorin e Shkup gjatë ditës dhe natës së kaluar janë sanksionuar 132 drejtues mjetesh, nga të cilët 12...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në nisje të Samitit të Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me kancelarin gjerman, Olaf Scholz...
  Lajme15 Qershor 2024
  Zona që gjendet në afërsi të pikës kufitare Bërnjak në veri të Kosovës, 50 metra afër zonës administrative me Serbinë, e që...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.