×
 • Lajme
 • Lajme

  Edi Rama: Paqen e bëjnë luftëtarët, skifterët dhe jo pëllumbat

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se paqen e arrijnë luftëtarët apo skiftërët dhe jo pëllumbat.

  Në emisionin Rubikon në Klan Kosova, ka thënë se të gjitha proceset e paqes nuk ecin kur ana e moderuar i kërkon, por ecin kur ana e skifterëve i kërkon.

  “Nuk është na natyrën time dhe nuk jam nga ata që tregoj mesazhe dhe komunikime, por në këtë kontekst kam pasur një debat me Hashim Thaçin sepse nuk ia kanë miratuar reagimin ndaj Sali Berishës.

  “Ka qenë një reagim emocional në kohën kur është filluar debati i bisedimeve më Vuçiqin – jo territori, jo pazari ishte fillimi dhe çfarë i kam thënë?: Ka një problem që rrezikon të bëhet i madh në pikëpamje të perceptimit të kësaj që t’i po përpiqesh të bësh, që po kthehet në një teme ndasie dhe që po degradon në një luftë provinciale”.

  “Burra aq të vegjël që ziejnë se kush është tradhtari e kush patrioti dhe i thash në këtë temë sigurisht që ti je legjitim në të drejtën tënde ta udhëheqësh këtë proces dhe unë besoj se paqen e bëjnë luftëtarët, paqen e bëjnë skifterët, nuk e bëjnë pëllumbat”.

  “Shikoni të gjitha proceset e paqes nuk ecin kur pëllumbat – ana e moderuar i kërkon, por ecin kur ana e skifterëve i kërkon”.

  “Nga ana tjetër, në këtë proces do të duhej të përfshiheshin të gjithë, i kam thënë Thaçit se duhet të shkoni tek Berisha dhe ekspozoni idenë e procesit dhe të gjithë të mbaheshin të informuar se si po shkon në linja të përgjithshme”.

  Super oferta nga Sharr Travel/ Vetëm 70€ për person në Hotel VM Resort & Spa 5* në Durrës
  Nga Rubrika
  Lajme18 Prill 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, në konferencën e sotme u pyet se si do të organizohet votimi të dielën në...
  Lajme18 Prill 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka treguar se bashkë me Ministren e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, të mërkurën kanë...
  Lajme18 Prill 2024
  Presidentja Vjosa Osmani është nderuar nga Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi me Çmimin e Evropës “për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Me kërkesë të prokurorisë së Shkodrës gjykata e këtij qyteti ka vendosur sekuestro ndaj pasurive dhe bizneseve të shtetasit Ago Gjolaj. Në...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, gjatë vizitës në Hagë zhvilloi një takim edhe me drejtorin e përgjithshëm të...
  Lajme18 Prill 2024
  Një autobus me udhëtarë i kompanisë Bici Com, në orët e hershme të mëngjesit të së enjtes, ka arritur në Kosovë nga...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministrat e Jashtëm të G7-së po takohen për të diskutuar luftërat në Lindjen e Mesme dhe Ukrainën në ishullin italian të Capri....
  Lajme18 Prill 2024
  Komuna e Lipjanit, ka mbajtur akademi përkujtimore me rastin e 25-vjetorit të rënies së dëshmorëve dhe martirëve të kësaj komune, me ç’rast...
  Sport18 Prill 2024
  Andriy Lunin dikur ishte portieri i tretë i Real Madridit. Por, ukrainasi punoi fort dhe nuk u dorëzua asnjëherë për të arritur...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.