Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  E para që e zbuloi koronavirusin, virologia kineze jep një paralajmërim të ri

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Shi Zhengli virologe e njohur botërore, njëkohësisht edhe shkencëtare e cila izoloi kodin gjenetik të koronavirusit, është e njohur si gruaja lakuriqe, për shkak prej vitesh ka hulumtuar dhe studiuar për lakuriqët, tek te cilit është formuar virusi, raporton Gazeta Express.

  Sëmundja doli të jetë ajo që besohej se ishin rastet e para të njohura të Covid-19, koronavirusit që tani ka marrë jetën e më shumë se një milion njerëzve në të gjithë botën. Ishte 30 dhjetor i vitit të kaluar dhe brenda vetëm disa ditësh virologia me famë botërore kishte zbuluar kodin gjenetik për Covid-19.

  Sidoqoftë, këto raste nuk mund të kenë qenë të parat pasi një raport pretendon se një 55-vjeçar nga provinca Hubei në Kinë ishte në të vërtetë pacienti zero më 17 nëntor një vit më parë sot.

  Përmendjen e simptomave të koronavirusit si për shembull, ‘mungesa e frymëmarrjes’ dhe ‘SARS’ dhanë gjithashtu në WeChat mesazhe (shërbimi kinez i mesazheve) i treguan OBSH-së se infeksioni vetëm kishte filluar të përhapet.

  Një vit më parë, Shi Zhengli ishte në një konferencë ku mori një telefonat, duke i sugjeruar asaj që të kthehet sepse dy paciente ishin me ndezje të mushkërive.

  Gjatë hulumtimit, shkencëtarët kanë zbuluar se një nga shpellat në Kinë konsiderohej si burimi i infeksionit, apo epiqendra e SARS-it, ku edhe paraqiste rrezik shumë të madh sepse brenda asaj shpelle kishte miliona lakuriqë dhe gjasa që virusi të shfaqte mutacion ishin shumë mëdha.

  Për dy muaj 56-vjeçarja mezi u largua nga laboratori i saj ndërsa punonte 24 orë për të zbuluar gjithçka të mundshme në lidhje me virusin e ri ku edhe ka shtuar se pandemi të tilla vdekjeprurëse do të ketë në të ardhmen, shkruan Mirror.

  Përktheu: Njomza Arifi

  Prince Caffe shpërblen për festa Fitoren me veturë Fiat 500
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  NATO ka kritikuar Rusinë për retorikën e saj bërthamore “të rrezikshme dhe të papërgjegjshme” lidhur me vendosjen e mundshme të armëve bërthamore...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me jetë që i merr. Trajkoviq në Podcastin “Snaga Uma” (Fuqia e mendjes) tha...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes tha se nuk ka indikacione se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore, pasi Moska njoftoi se do...
  Të tjera
  Lajme26 Mars 2023
  Si pasojë e vetaksidentit në afërsi te Rrethi në Prishtinë, një person ka pësuar lëndime trupore. Personi i lënduar është dërguar për...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes tha se nuk ka indikacione se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore, pasi Moska njoftoi se do...
  Lajme26 Mars 2023
  Kryetari i Prishtinës Përparim Rama, ka publikuar një video ku shihet duke u pastruar rrugët e kryeqytetit. “E diele. Prishtina e pastër”,...
  Lajme26 Mars 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka drekuar sot me homologun kosovar Albin Kurti në Tiranë. Rama tha se gjatë këtij takimi, kanë...
  Lajme26 Mars 2023
  Ka përfunduar takimi në mes të Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama dhe homologut të Kosovës, Albin Kurti. Temë e diskutimit në takimin...
  Lajme26 Mars 2023
  Ilir Gashi, zyrtar i PDK-së dhe njëherësh anëtar i kësaj partie në KQZ, ka thënë se pret që edhe tri ligje të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.