×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  E frikshme ajo çfarë ndodh kur një mizë bie në ushqim

  FrontOnline
  07 Shtator 2020

  Kur dikush sheh një mizë brenda në ushqim me shumë mundësi e hedh, por ka disa të tjerë që nuk i kushtojnë shumë rëndësi duke thënë se “është vetëm një mizë”. Ky është një gabim shumë i madh që mund të sjellë probleme. Është më mirë që të dini rreth tyre sesa të qëndroni të lumtur, por injorantë.

  Dihet që mizat ndotin ushqimin. Por duket se ndikimi që shkaktojnë këto krijesa të vogla është shumë më i madh se madhësia e tyre dhe shumë më i komplikuar sesa mund të mendoni.

  1. Mizat mund të vjellin në ushqim

  Mizat e shtëpisë hanë duke thithur lëngje nëpër gojën e tyre me tuba. Forma e gojës së tyre është arsyeja pse ato duhet të kthejnë çdo vakt në një lëng. Për ta bërë këtë, mizat hedhin mbi ushqim pështymën e tyre, e cila mund të përmbajë gjithçka që ata kanë ngrënë më parë (për shembull, mish të kalbur ose jashtëqitje).

  2. Ato mund të vendosin vezë në vaktin tuaj

  Ushqimet e shijshme që keni kursyer për t’i konsumuar më vonë, mund të kthehen në folenë e përsosur për vezët e mizave. Pasi të kalojë ca kohë, ato do të rriten në mizë të vogla shtëpie (krimba ose larva), të cilat vërtet mund t’ju helmojnë dhe t’ju mbushin me baktere. Kështu që mos harroni të mbuloni ushqimin.

  3. Këmbët dhe krahët e tyre mund ta kthejnë ushqimin në një fole bakteresh

  Ne tashmë e dimë që mizat janë të mbushura me baktere. Por a e dini se numri më i lartë i mikrobeve mund të gjendet në pjesën e jashtme të trupit të tyre? Sipas Universitetit Teknologjik Nanyang, “çdo hap që një mizë ka bërë, lë një koloni me mikrobe pas”. Kjo do të thotë që çdo sipërfaqe që prekin, mund ta infektojnë.

  4. Ato mund të mbartin mbi 60 sëmundje

  Mizat e shtëpisë mund të transmetojnë të paktën 65 sëmundje të ndryshme tek njerëzit, thjesht duke u zvarritur nëpër mbeturina dhe ushqime. Kjo përfshin dizenteri, diarre, kolerën dhe madje edhe lebër. Nuk janë vetëm njerëzit që mund të vuajnë, mizat mund të infektojnë edhe kafshë të tjera, si pula apo derra.

  Sponsori gjeneral i PRINCE CAFFE Superligës, shpërblen mbretërit e basketbollit për edicionin 2022/23
  Nga Rubrika
  Lifestyle21 Shkurt 2024
  Edhe pse dihet mirë që kripa e tepërt është e pashëndetshme, ajo nuk duhet eliminuar plotësisht. Trupi ka nevojë për natrium, dhe...
  Lifestyle20 Shkurt 2024
  Duke ndryshuar dietën tonë, ne mund të përmirësojmë shëndetin tonë. Kolesteroli i lartë , i ngjashëm me presionin e lartë të gjakut,...
  Lifestyle19 Shkurt 2024
  Dashi Sot, vendimet nga e kaluara mund të duken si stuhi, duke sjellë zhgënjim dhe turbulenca mendore. Mund ta gjeni veten duke...
  Të tjera
  Lajme21 Shkurt 2024
  Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë, trupi gjykues në gjykimin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup...
  Vip21 Shkurt 2024
  Nominimi i kësaj jave, duket se e ka nxjerr nga vetja në disa situata Meritonin. Ai ka pasur përplasje me shumë banorë...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kujtuar prijësit popullor Haxhi Zeka dhe Shaban Polluzha. Haradinaj ka thënë se...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, thotë se vdekja e politikanit opozitar rus, Alexei Navalny, si dhe përfitimet e para të...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, tha se punëtorët teknik dhe ata të sigurimit fizik të Universitetit të...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Ministri i Mbrojtjes së Finaldën Antti Hakkanen e ka pritur sot në takim ministrin e Mbrojtjes së Kosovës, Ejup Maqedoncin. Sipas njoftimit...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.