×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  E dyshimtë: Turkmenistani thotë se s’ka raste me Covid-19, por rekomandon maska dhe distancë

  FrontOnline
  13 Korrik 2020

  Turkmenistani u ka rekomanduar banorëve të vet që të përdorin maska, por jo për shkak të koronavirusit. Ky shtet nuk e ka deklaruar zyrtarisht asnjë rast të personave të infektuar me virusin e ri dhe ka thënë se rekomandimin për përdorimin e maskave e ka dhënë për shkak të pluhurit të madh.

  Ky njoftim erdhi pasi një delegacion i Organizatës Botërore të Shëndetësisë arriti në shtetin e Azisë Qendrore javën e kaluar për një mision dhjetëditor, me ç’rast do ta hulumtojnë përgjigjen e autoriteteve ndaj pandemisë.

  Turkmenistani është në mesin e pak shteteve që ende nuk e ka raportuar asnjë rast të personave të prekur nga Covid-19, ndonëse i ka rreth gjashtë milionë banorë, shkruan “The Guardian”.

  Në një deklaratë të publikuar nga agjencia shtetëore e informacionit, Ministria e Shëndetësisë tha se njerëzit duhet të vendosin maska për shkak të koncentrimit të lartë të pluhurit në ajër.

  “Rekomandohet fuqishëm që secili të përdorë pajisje personale mbrojtëse për ta mbrojtur traktin e sipërm respirator”, tha kjo ministri.

  Nga qytetarët u kërkua gjithashtu mbajtja e distancës fizike prej së paku një metër, por nuk u dhanë sqarime pse kërkohet një gjë e tillë.

  Zyrtarët kërkuan gjithashtu që njerëzit të mos qëndrojnë shumë afër kondicionerëve të ajrit pasi të kenë qëndruar jashtë, ku temperaturat gjatë verës vazhdimisht janë mbi 40 gradë.

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Të shtëna me armë zjarri ka pasur sonte në Koplik të Shqipërisë, nga ku ka mbetur i plagosur një person i moshës...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Mungesa e fuqisë punëtore – të tjera apo dhe pa kualifikime – po pengon kryesor ekonomik në Gjermani . Sipas Ministrit Federal...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Një takim privat i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara pritet të zhvillohet në Nju Jork. Ky takim do të mbahet...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Në emisionin “Pressing” të T7 janë të ftuar dy deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Bekim Haxhiu dhe Ariana Musliu-Shoshi, përballë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbrëmjen e së enjtes, në Vushtrri një shtëpi është kapluar nga zjarri derisa janë raportuar vetëm dëme  materiale. Zëdhënësi i Policisë së...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj katër të dyshuarve për grabitjen në Suharekë,...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha se në shëndetësi nuk ka zhvillim nga Qeveria Kurti, por sipas tij ka vetëm degradim. Sipas...
  Sport29 Shkurt 2024
  Edon Zhegrova po kalon një sezon të karrierës te Lille në elitën e futbollit francez. Ylli kosovar është prej futbollistëve më të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.