×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dy të punësuarave në Spitalin e Kumanovës u rikthehet Coronavirusi

  FrontOnline
  29 Qershor 2020

  Zyrtarët nga Spitali i Përgjithshëm i Kumanovës konfirmuan sot se dy prej punonjësve të tyre janë infektuar për të dytën herë me COVID-19, pasi më herët e kanë kaluar këtë sëmundje.

  Drejtoresha e spitalit Snezana Zaharieva, thotë se bëhet fjalë për një të punësuare në Departamentin e syve dhe një infermiere nga Kirurgjia.

  “E gjithë kjo është e panjohur për ne. Të dyja ato e kishin mposhtur sëmundjen më parë”, tha Zaharieva.

  E punësuara në Departamentin e Syve, kishte shkuar për të dhuruar plazmë gjaku dhe pasi u testua, rezultoi pozitiv me COVID-19..

  “Për momentin ndihet mirë, ka një dobësi të lehtë”, thotë Zaharieva.

  Ndërsa sa i përket motrës medicinale, Zaharieva tha se ajo ka rezultuar pozitive në fillim të epidemisë, kur ka pasur pasqyrë të butë klinike. Ndërsa dy javë më parë është ankuar se nuk ndihet mirë dhe është testuar sërish.

  “Nuk e dimë se si janë infektuar, nuk kanë anketë pozitive epidemiologjike”, tha Zaharieva.

  Ndryshe, që nga fillimi i pandemisë në spitalin e Kumanovës, kishte një numër të konsiderueshëm të personelit shëndetësor të infektuar, të cilët më vonë u shëruan dhe u kthyen në punë.

  Aktualisht, në Klinikën Infektive janë të shtrirë 15 persona me një pamje klinike mesatare dhe të rëndë, ndërsa gjashtë prej tyre janë në mbështetje të oksigjenit.

  COMODITA, aset kontribues në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Tuneli i Llogarasë është gati. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka zbuluar se ky tunel do të hapët më 5 korrik. “Tuneli...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Mungesa e ligjeve për monedhat dixhitale e ka ngadalësuar përhapjen e tyre në Shtetet e Bashkuara. Zëri i Amerikës, Deana Mitchell, raporton...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Prezantohet në panairin ndërkombëtar EUROSATORY që po mbahet në Paris, prototipi i parë i makinës ushtarake shqiptare “Shota”. Shqipëria merr pjesë për...
  Të tjera
  Sport18 Qershor 2024
  Në ndeshjen e dytë në “EURO 2024”, Shqipëria do të ndërrojë stadium. Nga “Signal Iduna Park”, kombëtarja shqiptare do të luajë nesër...
  Vip18 Qershor 2024
  Prej disa kohësh, reperja e njohur Loredana Zefi është duke shijuar romancën e saj me futbollistin e talentuar gjerman, Karim Adeyemi. Dyshja...
  Opinione18 Qershor 2024
  Kurti ta mbajë mend mirë këtë mësim. Kështu e përmbledh në një analizë të tij profesori amerikan Alon Ben-Meir mesazhin ndaj Kryeministrit...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një burrë në Prishtinë ka raportuar se dikush ka hyrë në banesën e tij dhe ka vjedhur një shumë të parave. Rasti...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një person është raportuar i zhdukur në Pejë. “Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar rastin e lartcekur lidhur me viktimën mashkull kosovar”, thuhet...
  Lajme18 Qershor 2024
  Këtë të martë do të nënshkruhet marrëveshja për heqjen e vizave nga Izraeli për shtetasit e Kosovës. Lajmi është bërë i ditur...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.