×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dy stuhi godasin jugun e SHBA’së: Mijëra të evakuuar, humb jetën nëna me fëmijën

  FrontOnline
  24 Gusht 2020

  Mijëra vetë janë evakuuar nga banesat e tyre në rajonin e Karaibeve dhe në jugun e Shteteve të Bashkuara për shkak të përparimit të dy stuhive.

  Uragani Marco dhe stuhia tropikale Laura kanë sjellë erë të fortë dhe kanë trazuar detin, duke shkaktuar dëme materiale në Haiti, Kubë dhe në Republikën Domenikane.

  Shira të rrëmbyer janë regjistruar edhe në territorin amerikan të Puerto Ricos.

  Uragani Marco parashikohet të godasë shtetin amerikan të Louisianës ndërsa stuhia Laura do të godasë Texasin më vonë këtë javë.

  Parashikimet tregojnë se stuhia Laura mund të zhvendoset në lindje në drejtim Luisianës duke bërë që për herë të parë në histori të përplasen dy stuhi.

  Në përgjigje të gjendjes së shkaktuar në jugun e ShBA-së, presidenti Donald Trump shpalli emergjencën natyrore, duke urdhëruar autoritetet federale të koordinojnë operacionet e shpëtimit dhe të ndihmës. Të dielën, 23 gusht, u shpall gjendja e fatkeqësisë natyrore edhe në territorin e Puerto Ricos.

  Më e rëndë gjendja paraqitet në Republikën Domenikane ku autoritetet njoftojnë për të paktën tre viktima si pasojë e përmbytjeve, ndërsa një milion vetë janë pa energji elektrike.

  “Përmbytja shkaktohet nga lumi i ndotur Tabara. Qindra herë autoritet kanë premtuar ta pastrojnë, por shikoni rezultatin, shikoni çfarë ndodhi sot,” thotë një qytetar i prekur nga përmbytjet.

  Midis viktimave është edhe një fëmijë shtatëvjeçar që humbi jetën së bashku me nënën e tij pasi shtëpia e tyre u shemb.

  Petrol Company feston në Sos Fshatrat e Fëmijëve dhe në Sos Kopsht
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Një tërmet është regjistruar rreth orës 22:22 në Tiranë, i cili raportohet të ketë qenë i magnitudës 2.4 të shkallës Rihter Sipas...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Një 15 vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia greke pasi qëlloi me thikë një bashkëmoshatar të tij grek. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Janë pajisur me urdhër mbrojtës dy persona në Korçë, pasi që dy 52-vjeçarë kanë ushtruar dhunë ndaj tyre. Njëri ushtronte dhunë nga...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Pas Vrapçishtit dhe takimit me banorët e malësisë së Tetovës, Fronti Evropian, tubimin qëndror sonte e ka mbajtur në Shkup në Sheshin...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Vip21 Prill 2024
  Xhuli dhe Blero janë dy personazhe të njohura në vendin tonë. Të dy përjetuan një aventurë të njejtë, rrugëtimin në “Big Brother”....
  Vip21 Prill 2024
  Ledjona Xheladinaj, gazetarja që ishte një prej protagonisteve në këtë edicion të tretë të Big Brother VIP, ishte e ftuar pasditen e...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Imami Ahmed Kalaja deklaroi sot se ka një familje të madhe. Kalaja tha se është baba i 10 fëmijëve. Imami tha se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.