×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Drejtori i Odës Amerikane thirrje deputetëve: Votojeni buxhetin, të shmanget kriza

  FrontOnline
  30 Korrik 2020

  Sot, Kuvendi i Kosovës ka paraparë mbajtjen e seancës plenare për shqyrtimin e dytë të Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2020, në lexim të dytë, raporton Front Online.

  Me anë të këtij rishikimi parashihet edhe implementimi i masave të Pakos Emergjente të cilat nuk janë ekzekutuar ende për muajin maj, si pagesa e qerasë për bizneset e dëmtuara nga Covid-19 dhe shuma prej 170 euro për punëtorët e sektorit privat.

  Në një prononcim për Front Online, Kryetari i Odës Amerikane në Kosovë, Arian Zeka, ka kërkuar nga deputetët që të aprovojnë buxhetin e rishikuar nga Pakoja Emergjente Fiskale.

  “Është me rëndësi që Kuvendi të veprojë shpejtë dhe të aprovojë buxhetin e rishikuar për 2020, ashtu që të mund të vijojë zbatimi i këtyre dhe masave të tjera nga pakoja e ashtuquajtur emergjente fiskale”, ka thënë Zeka.

  Zeka më tutje është shprehur se shuma prej 170 eurove edhe ashtu është shumë e vogël poashtu edhe mbulimi i qirasë e vendosur për 50% dhe vonesat kanë ndikuar në aktivitetin ekonomik të shumë bizneseve.

  “Shuma e vendosur në kuadër të Pakos Emergjente Fiskale prej 170 eurosh për paga edhe ashtu është konsideruar e ulët, por më e keqja tashmë është vonesa në disbursimin e saj. Dhe e njëjta vlen edhe për pagesën e 50% të shpenzimeve të qirasë. Kjo vonesë bënë që shumë ndërmarrje të mos mund të mbulojnë shpenzimet e tyre operative derisa ndikon edhe në të ardhurat personale të shumë punonjësve”, është shprehur ai për Front Online.

  Prej fillimit të pandemisë së Coronavirusit në Kosovë janë ndërmarrë një sërë masash për kufizim të lëvizjes për qytetarët dhe kufizim të aktivitetit biznesore.

  Edhe tani pas 5 muajsh ka ende masa të cilat janë të cilat po ndikojnë në aktivitetin ekonomik të shumë bizneseve e sidomos të atyre të gastronomisë.

  Kryetari i OEAK-ut, Arian Zeka, ka thënë se aplikimi i masave kufizuese ka ndikuar në të hyrat e shumë bizneseve dhe kjo ka çuar në nevojën që shteti tu dal në ndihmë bizneseve.

  “Aplikimi i masave kufizuese me qëllim të parandalimit të përhapjes së pandemisë COVID-19 ka ndikuar në aktivitetin ekonomik dhe të hyrat e shumë bizneseve duke çuar në nevojën e përkrahjes nga ana e shtetit për ndërmarrjet e goditura për mbulimin e pagave të punonjësve dhe shpenzimet e qirasë”, ka thënë Zeka për Front Online.

  Ndryshe deputetët pritet që sot të votojnë në lexim të  dytë rishikimin e buxhetit për vitin 2020, ku Partia Demokratike e Kosovës e ka votuar edhe në lexim të parë këtë rishikim dhe pritet që të jap votën e saj pro edhe sot në Kuvend. /Front Online/

   

   

   

   

   

  Ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme25 Qershor 2024
  Qeveria e Kosovës e sheh shqetësuese dhe të pakuptimtë faktin që edhe pas 9 muajsh që kur u krye sulmi terrorist ndaj...
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputeti katalunas Eduard Pujol Bonell ka marrë fjalën për të prezantuar në Parlamentin e Spanjës propozimin e “Junts” që Qeveria e Spanjës...
  Ekonomi25 Qershor 2024
  Banka Qendrore e Republikës së Kosovës sipas kalendarit të publikimeve ka publikuar statistikat për institucionet tjera financiare për muajin maj 2024, remitancat...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Policia ka hapur zjarr ndaj protestuesve jashtë parlamentit të Kenias teksa ata tentuan të sulmonin ndërtesën ndërsa deputetët brenda miratuan një legjislacion...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Mbyllja e pikëkalimit në Rafah mes Egjiptit dhe Gazës ka pamundësuar evakuimet mjekësore të së paku 2.000 pacientëve, tha një zyrtar i...
  Lajme25 Qershor 2024
  KD Events & Communications ka reaguar pasi u përfol se hyrja në Prishtina Football Fest është me pagesë. Kjo kompani ka thënë...
  Sport25 Qershor 2024
  Kuqezinjtë e Kombëtares shqiptare mbërritën në Aeroportin e Rinasit pas përfundimit të rrugëtimit të tyre në Euro 2024. Sapo mbërriti në Rinas,...
  Vip25 Qershor 2024
  Çifti PM-Sarah kanë dëshirë të bëhen prindër. Po dasma e shumëpërfolur? Ende jo! DJ PM ishte i ftuar në emisionin “District”, ku...
  Sport25 Qershor 2024
  Kombëtarja e Shqipërisë e përfundoi rrugëtimin në Euro 2024, pasi arriti të arkëtojë vetëm një pikë në Grupin B. Përkundër se ishte...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.