Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dodik humb zgjedhjet pas 22 vjetëve

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Zgjedhjet lokale u mbajtën të dielën në Bosnjë dhe Hercegovinë, të shtatat me radhë që nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Paqes të Dejtonit.

  Dhe këto zgjedhjet, edhe në Bosnjë dhe Hercegovinë janë mbajtur sikurse në vende të tjera, të cilat patën zgjedhjet këtë vit, në kushte disi më specifike, për shkak të pandemisë së coronavirusit.

  Sipas të dhënave të mediave të huaja, përcjell Telegrafi, të drejtë vote kishin 3.283.380 votues, dhe sipas parashikimeve të deritashme, pjesëmarrja ishte rreth 50 për qind.

  Megjithëse rezultatet përfundimtare nuk janë përpunuar akoma, sipas parashikimeve ekzistuese, dihet përafërsisht se kush ka fituar dhe ku, si dhe përmbysjet që kanë ndodhur.

  Siç raportojnë mediat, anëtari aktual i presidencës së BeH, Milorad Dodik, pra partia e tij SNSD, humbi në Banja Luka, për të cilën mediat serbe e quajtën “shokuese”.

  Gjithashtu bëhet e ditur se Bakir Izetbegoviç dhe Partia e tij e Veprimit Demokratik (SDA) humbi në Sarajevë.

  Domethënë, kjo mund të nënkuptojë që njerëz të rinj, të ndryshëm dhe parti të tjera vijnë në pushtet në këto qytete.

  Në Banja Lluka, për shembull ndryshimi do të jetë Drashko Stanivukoviq, ndoshta kryetari i ri i bashkisë së këtij qyteti.

  Siç tha ai vetë mbrëmë, “pas 22 vitesh në Banja Lluka, fitoi një njeri që nuk është nga SNSD”.

  Mbështetësit e tij festuan mbrëmë, pasi u konfirmua se ai fitoi mbi kandidatin e SNSD, Igor Radojiçiq.

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Mediat britanike kanë publikuar një foto interesante të një personi që po qëndron mbi çati, derisa Policia gjendet në dritare duke kontrolluar...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Të rinjtë në Shqipëri, janë foksuar tek profesioniet që lidhen me teknologjinë. Ekspertët e IT-së, thonë se kjo fushë po dominohet nga grupmosha...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një grua nga Karolina e Veriut kishte një minierë antike ari të fshehur në një grumbull veshjesh të vjetra për më shumë...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.