Bota/Rajoni

‘Dikush po përpiqet të më vrasë’, zbulohen detaje nga ditari i Michael Jackson

‘Dikush po përpiqet të më vrasë’, zbulohen detaje nga ditari i Michael Jackson
12:57 | 11 Korrik 2020

Michael Jackson kishte frikë se dikush po përpiqej ta vriste para vdekjes së tij, sipas fjalëve që ai shkruajti në ditarin e tij, shkruan The Mirror.

Ylli i muzikës, i cili vdiq në qershor 2009, besonte se “njerëzit e këqij” donin ta “shkatërronin atë” me qëllim që të merrnin katalogun e tij muzikor, sipas atyre që ai i shkruajti. Mendimet shqetësuese të shënuara në ditar tregojnë se këngëtari  ishte bërë paranojak se do ta vrisnin, vetëm disa muaj para vdekjes së tij.

Ai shkruajti: “Kam frikë se dikush po përpiqet të më vrasë.

“Njerëzit e këqij janë kudo. Ata duan të më shkatërrojnë dhe të marrin kompaninë time botuese. Sistemi dëshiron të më vrasë për katalogun tim … Unë  nuk do ta shes . ”

Pjesë të tjera të ditarit tregojnë se si Michael, 50 vjeç, shpresonte të bëhej yll kinematografie si dhe të luante koncerte në Las Vegas, raporton abcnews.al Sipas ditarit, Jackson shpresonte të fitonte 20 milion dollarë në  javë, të realizonte një marrëveshje me markën e atletikës “Nike” dhe me filmat e Hollywood-it. Revista tregon gjithashtu se si këngëtari po përpiqej të merrte përsëri kontrollin mbi pasuritë e tij, sepse mendonte se menaxherët dhe këshilltarët e tij po përfitonin.

Jackson ksishte dyshime për menaxherin e tij në atë kohë. Mjeku i tij, Dr. Conrad Murray, i cili i dha qetësuesit që e vranë, është përmenduar gjithashtu në shkrimet e tij.  Dr. Murray paguhej 100,000 dollarë në muaj nga Jackson, raporton abcnews.al

Ata që e rrethuan përfituan nga pafuqia e tij. Ditari shtron pyetje në lidhje me marrëdhënien e këngëtarit me  fëmijët.Kohë më parë qarkulloi një video ku Jackson dhe dy djem po luanin lojëra të çuditshme në dhomën e gjumit të tij. Howard pranon se ishte i shqetësuar nga videoja, duke thënë: “Skena ishte shqetësuese dhe bezdisëse … niveli i gjuhës së urryer dhe abuzimit të simuluar nuk mund të kalonte pa u vënë re.  Ai shkruajti për turneun e fundit dhe dëshirën për të bërë filma, raporton abcnews.al

Howard dokumenton se si, në nëntor 2003, oficerët e “Sherifit të Qarkut Santa Barbara” sulmuan shtëpinë e yllit në Neverland pas akuzave se ai kishte abuzuar me fëmijët. Ata konfiskuan kompjuterë, fotografi, videokaseta të fshehta, revista pornografike dhe ilaçe.

Ai thotë: “Një mori librash përmbajnë foto të fëmijëve dhe të rriturve në faza të ndryshme zhveshjeje. Autoritetet besuan se materiale të tilla mund të jenë përdorur nga Michael kundër fëmijëve.” Policia gjithashtu raportohet se gjeti një qese me veshjet e fëmijëve.

Jackson doli i pastër ndaj akuzave për fëmijët në 2005, por vitin e kaluar, dy viktima të pretenduara, Wade Robson dhe James Safechuck, kanë hedhur pretendimet se janë abuzuar  për vite nga këngëtari.

Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival

Të tjera