Auto

Dhjetë veturat më të mira të vitit 2021

Dhjetë veturat më të mira të vitit 2021
14:00 | 03 Janar 2022

Çdo vit, revista të ndryshme për automobilizëm që përzgjedhin dhjetë veturat më të mira për vitin që po lëmë pas, pra 2021. Dhe lista e sivjetme përfshinë kategori të ndryshme. Ne prezantojmë 10 modelet e identifikuara si më të mirat për vitin 2021.

Chevrolet Corvette

Përveç gjetjes së C8 Corvette të re paksa “të çuditshme” duke u parë nga këndvështrime të caktuara (kryesisht për shkak të pranisë së kërkuar të një bagazhi pas motorit V8 të montuar në mes), veçoritë tjera janë mjaft interesante. Ka vlera e shkëlqyeshme, veçanërisht duke pasur parasysh çmimin e arsyeshëm të kësaj makine me performance, pastaj 2,8 sekonda për përshpejtimin 0-100 km/h, brendësi çuditërisht e mirëvendosur, e rafinuar, marsh me 8 shpejtësi me dy pedale me modalitetin manual bën atë që dëshironi, panele çatie të lëvizshme, etj.

Genesis GV80

Këtu është një model tjetër që sjell shumë interes. Vetëm katër vjet nga ekzistenca e tij si një markë e pavarur, prodhuesi i automjeteve luksoze vazhdon me strategjinë e tij për të ofruar një sërë veçorish standarde për modelet e tij Premium. Ajo që e dallon më shumë këtë model janë çmim i shkëlqyeshëm, udhëtimi i qetë, motori I fuqishëm V6, brendi shumë luksoze.

Honda Accord

Sedanët duket se po bëhen më të mirë dhe më të mirë pikërisht në një kohë kur ata janë duke gjakosur seriozisht pjesën e tregut. Rastësi? Kush e di, por bën një debat argëtues. Dhe Honda Accord është në majat e modeleve. Ka çmim të arsyeshëm, hapësirë e brendshme bujare, shumë ekonimik, argëtues në vozitje.

Kia Telluride

Kia Telluride ishte vërtetë një risi kur u prezantua si concept para dy vitesh. Kia i qëndron formulës së saj të provuar: produkt cilësor, rafinim dhe pajisje standarde në bollëk, i këndshëm për të vozitur, udhëtim i qetë dhe një çmim shumë i mire.

Mazda CX-5

I konsideruar gjerësisht si SUV-të kompakte më dinamike për ngasje në treg, CX-5 vazhdon rrugën e tij të gëzuar vit pas viti, i lumtur që ka kategorinë e kryqëzimit me makinë-familje-kompakt pothuajse për vete. Dizajn i mirë i jashtëm, transmision i zgjuar automatik me 6 shpejtësi, një brendshme mjaft e mirë, veçanërisht në versionin Signature, harxhime të vogla, janë vetëm disa nga veçoritë.

Porsche 718 Boxster / Cayman

Njerëzit i shohin në makinat sportive me motor të mesëm të prodhuara nga prodhuesi gjerman i automjeteve mishërimin përfundimtar të asaj që është të ngasësh në lidhje të ngushtë me rrugën. Asnjë prodhues tjetër nuk jep të njëjtin nivel besimi në timon, pa marrë parasysh sa të lakuara janë rrugët dhe sa të mprehta janë kthesat.  Dhe Porsche asnjëherë nuk mungon në listat e top-modeleve. Sinergji absolute midis shoferit, makinës dhe rrugës, përvojë e parezistueshme ngarje, shpejtësia, inxhinieri që i afrohet perfeksionit, janë ato që e bëjnë të veçantë këtë model.

Porsche Macan

Porsche gjithashtu merr njohje këtë vit për modelin e saj SUV, i cili, ndonjëherë është e vështirë të mbahet mend, në fakt u prit mjaft ftohtë nga shumë puristë të markave në atë kohë. Nuk ka asnjë rëndësi që Macan në fakt ndan një sërë komponentësh me modelet e tregut masiv brenda Grupit Volkswagen. Është ende një Porsche, dhe vepron si një. Lëviz si një makinë shumë sportive, përmasat e tij të vogla dhe shkathtësia e madhe e bëjnë atë të ngjajë me kapak të nxehtë, përqafon rrugën sikur nuk ka të nesërme, praktik kur ju duhet.

Ram 1500

Kamioneta Ram 1500 bën një gjë më mirë se çdo kamionetë tjetër: ai arrin të bëjë shumë gjëra pa kompromentuar shumë në asnjë departament. Një mënyrë e vështirë për të thënë se është mirë të jesh shumë luksoz, shumë i ashpër, shumë i gjithanshëm dhe shumë i rehatshëm – të gjitha përnjëherë. I gatshëm për çdo terren dhe ndaj çdo sfide që I paraqitet.

Toyota Supra

Mund të themi se kjo është surpriza e listës së këtij viti – jo për shkak të mungesës së cilësisë, por sepse thjesht nuk ka shumë prej tyre në rrugët. Pastaj i kujtojmë vetes se lista vjetore nuk është krijuar aspak si një konkurs popullariteti. Përkundrazi, paneli i ekspertëve vlerësoi përmirësimet e bëra në model për vetëm vitin e dytë të tij në treg. Mirënjohje Toyota-s që dëshironte t’i rregullonte gjërat siç duhet, në një model që tashmë ishte shumë i mirë. Më shumë fuqi nga motori turbo 3.0L, përshpejtim i madh, e megjithatë, çuditërisht ekonomi e mirë e karburantit, trajtimi i zjarrtë në rrugë, drejtim i përmirësuar

Volkswagen Golf GTI / Jetta GLI

Këto VW vazhdojnë të gëzojnë mbështetjen e një numri të madh fansash shumë të përkushtuar. Si GTI ashtu edhe binjaku i tij jo identik, Jetta GLI, funksionojnë me të njëjtin motor 228 kuajfuqish dhe me transmision manual me 6 shpejtësi ose me 7 shpejtësi – të dyja janë të shkëlqyera. Këta dhe faktorë të tjerë i bëjnë të dy modelet shumë argëtuese për t’u drejtuar. Dinamikë e mrekullueshme drejtimi, drejtues dhe transmisione të përgjegjshme, makina shumë praktike, ekonomi e madhe e karburantit, brendësi dalluese të ashpra, me kontrolle intuitive./FrontOnline/

 

Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?

Të tjera