×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dhjetë ushtarë indianë lirohen nga Kina

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Kina i ka liruar dhjetë ushtarë indianë të enjten pasi ishin zënë robër gjatë përleshjeve mes dy vendeve të hënën.

  Gazeta “India Today” duke i cituar burimet ushtarake, tha se në mesin e të liruarve ishin një nënkolonel dhe tre majorë, raportoi BBC-ja të premten.

  Qeveria indiane nuk e ka konfirmuar lajmin, e as nuk ka thënë se dikush prej ushtarëve të saj ishte zënë rob.

  Luftimi në Luginën Galwan shkaktoi vdekjen e së paku 20 ushtarëve indianë dhe rriti tensionet mes dy fuqive ushtarake.

  Kina nuk pranoi se kishte të vrarë në mesin e ushtarëve të saj, ndërsa 76 ushtarë tjerë indianë janë lënduar.

  Kufiri në mes të këtyre dy shteteve ka një demarkim shumë të dobët dhe mund të lëvizë për shkak ndryshimeve topografike, transmeton KOHA.

  Raportet e mediave thanë se ushtarët u përleshën në kreshta të larta afro 4.300 metra në terren të rrëpirët, ku disa ushtarë kishin rënë në lumin e shpejtë Galwan.

  Palët janë grindur për shkak mosmarrëveshjes rreth kufirit, por luftimi i së hënës ishte i pari që shkaktoi të vdekur brenda 45 viteve. Raporte të pakonfirmuara nga ana e mediave indiane thonë se së paku 40 ushtarë kinezë janë vrarë, por Kina nuk ka dhënë ndonjë informatë.

  Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Zaho Lijian, tha se India kishte kaluar kufirin dy herë, duke “provokuar dhe sulmuar personelin kinez, që rezultoi në konfrontim serioz fizik në mesin e forcave kufitare nga të dy anët”.

  Lugina e lumit Galwan, me klimë të vrazhdë dhe terren në lartësi të madhe mbidetare, është afër rajonit Aksai Chin, rajon konflikti i pretenduar nga India, por i kontrolluar nga Kina.

  Bigbrother Vip Kosova dhe Bigbrother Vip Albania në Artmotion
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Izraelitët kanë mbajtur protestë sot në Tel Aviv, për vuajtjet e shkaktuara njerëzve në Gaza. Demonstrata u ndërpre më vonë nga izraelitët...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ish-oficeri i forcave speciale të Shqipërisë, Gëzim Çela, i njohur ndryshe si “Baroni” do të ekstradohet nga Kosova në Shqipëri për të...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, tha se Kosova dhe Serbia nuk mund të përparojnë në rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian,...
  Vip27 Shkurt 2024
  Luiz Ejlli dhe Kiara Tito janë një nga çiftet me të ndjekur të momentit. Në një video në ‘Instagram’ Luizi tregon se...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Inspektorët e Tregut të Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë gjatë inspektimeve të rregullta në terren kanë evidentuar produkte të cilat në...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, bashkë me nënkryetaren e kësaj partie, Vlora Çitakun, takuan të dërguarin special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ish-ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, ka kritikuar Bashkimin Evropian rreth zhvillimeve të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe fasilitimin nga...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka bërë të ditur se bashkë me aleatët e saj, përfshirë Kosovën, kanë trajnuar mbi 34 mijë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.