×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Deri ku mund të godasin raketat e Koresë së Veriut?

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Për vite të tëra, Koreja e Veriut ka punuar në mënyrë të vazhdueshme për të ndërtuar raketa me rreze të mjaftueshme, për të goditur armiqtë e saj të mundshëm, pa marrë parasysh sa larg.

  Për një kohë të gjatë, ajo ka prodhuar një varg raketash për të goditur fqinjët e saj rajonalë, por ajo që dëshiron me të vërtet Veriu, është të zhvillojë disa të tjera që mund të godasin aq larg sa deri tek Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

  Mirëpo shtrohet pyetja: Pse raketa dhe jo avionë?

  Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, raketat kanë disa avantazhe unike. E para është shpejtësia, e dyta është pamundësia për ta ndaluar një të tillë.

  Raketat balistike fluturojnë në një hark parabolik drejt objektivave të tyre, duke shpërthyer lart e më pas duke hyrë përsëri në atmosferën e Tokës me shpejtësinë e zërit. Kjo i bën raketat vështirë për t’u përgjuar.

  Ato mund të “godasin” shumë shpejt me saktësi të arsyeshme, deri në mbrojtjen e një armiku.

  Raketave me rreze më të gjata do t’ju duheshin rreth 30 minuta për të arritur objektivin në gjysmën e botës, shkruan Al Jazeera, përcjell Telegrafi.

  Koreja e Veriut ka qenë shumë e mirë në riprodhimin e raketave të inxhinierisë sovjetike, duke ndërtuar raketa të suksesshme me rreze të mesme si “Nodong”, teknologji të cilën e eksportoi në mesin e viteve 90-ta.

  Mirëpo, vështirësitë për Korenë e Veriut u shfaqën atëbotë, kur inxhinierët dhe projektuesit e tyre filluan të punojnë për modele me rreze të gjata.

  Projektimi i tyre i paligjshëm që nga viti 2006, rezultoi pa ndonjë sukses, kur Kombet e Bashkuara i vunë sanksione Koresë së Veriut, dhe ia ndaluan transferimin e teknologjisë së raketave.

  Kështu, dështimet e testimit filluan të rriten pasi inxhinierët e Veriut, e kishin gjithnjë e më të vështirë të inkuadrojnë dizajnin e tyre, me motorë dhe pjesët e blera në tregun e zi.

  Taepo-Dong-2, një raketë me një shtrirje në parim prej 10,000 kilometrave, u mënjanua pas disa dështimesh të tilla.

  Një variant, Unha-3, u përdor përfundimisht për të lansuar satelitët me një normë stabile.

  Megjithë provave në sfilatat ushtarake në Korenë e Veriut, raketa Musudan, dështoi në secilin lëshim, ndërsa njëherë u hodh në erë menjëherë pas ngritjes.

  Në mënyrë që të rritet madhësia e një rakete, projektuesit shpesh zgjasin trupin e një dizajni ekzistues, duke përdorur hapësirën shtesë për më shumë karburant.

  Kjo “tund” ekuilibrin e raketës, duke e bërë atë jo-stabile gjatë futurimit. Raketa më pas fillon të rrotullohet jashtë kontrollit, duke u copëtuar dhe njëherësh duke u reflektuar e padobishme si armë.

  Rezultatet ishin të pjesshme në shumicën e rasteve, kur inxhinierët përpiqeshin të zhvillonin një raketë stabile me rreze të gjata – dështimet ishin më të zakonshme sesa sukseset. Pastaj, në vitin 2017, ndryshoi gjithcka!

  Project Force - NK Missiles

  Në muajin maj të vitit 2017, pas tre dështimeve fillestare në muajin prill, u regjistrua prova e parë e suksesshme e raketës balistike të intervalit Hwasong-12 (IRBM).

  Raketa më e madhe, me një fazë që do të ndërtohej nga Koreja e Veriut, ajo fluturoi për 787 kilometra lart, përpara se të binte poshtë në Detin e Japonisë.

  Ndërsa kjo distancë ishte e shkurtër për të mos antagonizuar fqinjët e Veriut, rrezja e saj e mundshme, vlerësohej të ishte 4,500 kilometra, e mjaftueshme për të arritur në bazat ajrore dhe detare të SHBA-së në ishullin Paqësor të Guam.

  Disa gjëra u bënë të qarta tashmë për vëzhguesit ushtarakë.

  Kjo raketë kishte një motor të ri, të fuqishëm, korniza e ajrit ishte më e lehtë se në modelet e mëparshme.

  Të gjitha këto cilësi do të ishin një mundësi e mirë për Veriun, për të shfrytëzuar një raketë balistike ndërkontinentale, eventuale (ICBM).

  Një seri lëshimesh të suksesshme të kryera në gjysmën e dytë të vitit 2017, treguan qartë që Koreja e Veriut, më në fund kishte kapërcyer sfidat e mëparshme që kishin pllakosur programin.

  Kështu të paktën mendoi Kim Jong-un, pasi inxhinierët e dizajnit u pagëzuan si heronj të kryeqytetit.

  Edhe pse vargu i parashikuar i Hwasong-12 ra më pak se 5,500 kilometra, që përcakton gamën minimale të një ICBM (Raketa balistike interkontinentale), Koreja e Veriut tanimë kishte rezultuar me një fazë të suksesshme të ndërmjetme, në të cilën mund të bazohej dizajni për një raketë me rreze të gjatë.

  Lidhur me këtë rast, Koreja e Veriut eci përpara dhe testoi me sukses Hwasong-14 më 4 korrik të vitit 2017, pasi amerikanët kremtuan festën e tyre kombëtare.

  Një raketë me dy faza, vargu i saj i parashikuar ishte të paktën 6,700 kilometra, që do të thotë se mund të shënjestronte qytete në bregdetin perëndimor të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke rënë me lehtësi në kategorinë e ICB.

  Kim Jong Un weapons test

  Duke ecur tutje, Koreja e Veriut më 28 nëntor të vitit 2017, testoi me sukses modelin e Hwasong-15, një ICBM i vërtetë me rreze të gjata, i aftë të arrijë në shumicën, nëse jo të gjitha qytetet kryesore të SHBA-së.

  Dhe kjo nuk është e gjitha. Projekutesit në Korenë e Veriut gjithashtu arritën të testojnë një raketë të ngurtë me rreze të mesme, e quajtur Pukkuksong-2.

  Dhe në fund të vitit 2017, u bë e qartë se Koreja e Veriut kishte bërë një hap përpara.

  Për t’i kujtuar botës pse po ndërtoheshin këto raketa, në shtator të vitit 2017, Koreja e Veriut testoi pajisjen e saj bërthamore më të fuqishme ndonjëherë, me rreth 250 kilotonë. Kjo pasi sulmet bërthamore Hiroshima dhe Nagasaki ishin përkatësisht 16 kilotonë dhe 21 kilotonë.

  Megjithatë, përkundër sfidave të shumta, është e qartë se Koreja e Veriut ka marrë një rrugë të gjatë në vetëm disa vjet për zhvillimin e një force bërthamore të mbijetueshme, fleksibile dhe të parashikueshme.

  Sipas Al Jazeera, kjo do të ishte një pengesë e mirëfilltë për çdo veprim ushtarak kundër Veriut dhe një “çip” i fuqishëm për të gjitha negociatat në të ardhmen.

  Tani ajo mund të lëshojë armë bërthamore në ICBM me rreze të gjata, nga zona të largëta në raketat e tij të ngurta, me rreze të mesme dhe gjithashtu potencialisht nga forca e saj embrionale e nëndetëseve të raketave balistike.

  Megjithatë vendin e pret ende një rrugë e gjatë përpara se të zhvillojë një aftësi të vërtetë hakmarrëse.

  Ajo ka testuar vetëm një herë ICBM-në e saj, megjithëse me sukses. Nëndetëset e saj kurrë nuk kanë testuar në mënyrë operative një raketë balistike.

  Ekziston gjithashtu prova se Koreja e Veriut ka zotëruar madje prodhimin e një “krevati” bërthamor që do të ishte i vogël dhe i mjaftueshëm për t’u transportuar nga një raketë.

  E vërteta qëndron se forca raketore e Koresë së Veriut është shumë e vogël në afërsisht prej 46 pajisjeve, në krahasim me SHBA-në, e cila ka të paktën 659 raketa shumë operative dhe të besueshme dhe strategjike bombarduese.

  Sidoqoftë, shkruan Al Jazeera, pavarësisht sanksioneve, vendi ka arritur të zhvillojë dhe rafinojë me sukses planet e tij dhe është në rrugën e duhur për të pasur një gamë të zbatueshme të opsioneve për të ofruar një armë bërthamore në objektivin e saj.

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Blegtoria po shuhet. Vetëm vitin e fundit, numri i gjedhëve është pakësuar me 35 mijë. Nga 298 mijë lopë apo mëshqerra, të...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Autoritetet greke kanë arrestuar 13 persona pasi fishekzjarret e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Holanda po investon më shumë se 420 milionë dollarë për të prodhuar automjete luftarake të dizajnuara nga Suedia për Ukrainën. Sipas portalit...
  Të tjera
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...
  Lajme22 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.