×
 • Lajme
 • Lajme

  Deputeti i PDK-së përplaset me deputeten e LVV-së për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme

  FrontOnline
  03 Gusht 2020

  Deputeti i PDK-së Bekim Haxhiu është përplasur në “Debat Plus” me deputeten e Vetëvendosjes për çështjen e shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme.

  Haxhiu ka thënë se personalisht para një muaji ka qenë për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme në Kosovë.

  “Duhet ta kuptojmë  çdonjëri që gjendje e jashtëzakonshme nuk nënkupton mbyllje por kufizime të caktuara. Ka mundësi që shteti gjatë kësaj gjendje të ndihmojë qytetarët dhe bizneset”, tha deputeti i PDK-së.

  Ka reaguar deputetja e Vetëvendosjes e cila ka thënë si mund ta justifikoni “kërkesën e Presidentit për të shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në kohën kur shifrat e të prekurve nuk kanë qenë as dy shifrore”.

  Haxhiu i është përgjigjur duke i thënë Kollçakut se “ju nuk mund të ekzistoni pa Presidentin”.

  “Ju as frymë pa Presidentin nuk mund të merrni. A-ja dhe Zh-ja e juaja në debate është Presidenti”, ka vijuar me tej Haxhiu.

  Mulhaxha-Kollçaku i ka reaguar duke i thënë “Presidenti është lideri juaj dhe ju i jeni referuar gjendjes së jashtëzakonshme pse e ka përmendur ai dhe nuk jeni distancuar”.

  Deputetja e LVV-së ka vazhduar më tej akuzat ndaj deputetit të PDK-së duke i thënë “ju na keni sulmuar për masat kufizuese në kohën kur ju keni kërkuar kufizime ekstreme”.

  Haxhiu thotë se Gjykata Kus

  Rame Lahaj, ambasador i VISA Infinite kartelës së Bankës TEB
  Nga Rubrika
  Lajme19 Prill 2024
  Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter, Stano, tha për Radion Evropa e Lirë të premten se ngjarjet e fundit, që kanë të bëjnë...
  Lajme19 Prill 2024
  Përfaqësuesi special i BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, ka thënë se në shoqëritë e Kosovës dhe të Serbisë...
  Lajme19 Prill 2024
  Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, ka konfirmuar arrestimin nga policia serbe të shtetasit kosovar dhe asaj britanike, Sadik...
  Të tjera
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Ogranizata e Kombeve të Bashkuara kanë dënuar shkatërrimin e qëllimshëm të pajisjeve mjekësore të Gazës, shkruan BBC, përcjell klankosova.tv “Misionet e fundit...
  Lajme19 Prill 2024
  Ish-ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi ka thënë se stërvitjet ushtarake të Serbisë, të quajtura “Vorbulla 2024”, paraqesin shqetësim për institucionet...
  Lajme19 Prill 2024
  Policia e Kosovës ka arrestuar sot në Ferizaj një shtetas të Maqedonisë së Veriut, i cili ishte në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Policia suedeze ka qëlluar dhe arrestuar një burrë që dyshohet se ka plagosur tre gra me një objekt të mprehtë në Vasteras,...
  Lajme19 Prill 2024
  Njësiti i hetimeve të stacionit policor të Drenasit, me autorizim nga prokuroria kompetente, kërkon ndihmë në ofrimin e informatave, të cilat do...
  Lajme19 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani kujtoi përvjetorin e masakrave në rajonin e Gollakut, ku forcat serbe vranë 115 civilë shqiptarë, fëmijë, gra...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.