×
 • Lajme
 • Lajme

  Deputeti i AAK-së: Ka mospajtime brenda koalicionit, nuk e përkrahim mocionin e VV-së

  FrontOnline
  11 Gusht 2020

  Javëve të fundit ka pasur zëra se mund të ketë lëkundje të koalicionit qeverisës dhe prishje të tij, pikërisht për deklarimet e Ramush Haradinajt rreth mospajtimeve sa i përket dialogut me Serbinë.

  Por, këta zëra i ka hedhur poshtë deputeti i AAK-së, Gazmend Syla, në një intervistë për Front Online.

  “Në secilin koalicion mund të ketë̈ mospajtime, por nuk mendoj që kemi arritur në një fazë kur ato janë të pazgjidhshme. Nuk e përkrahim mocionin”, tha ai për Front Online.

  Syla ka folur edhe për bashkëngjitjen e partive të tjera në koalicion. Ai tha se Aleanca nuk vendos kushte dhe nuk e kundërshton një gjë të tillë.

  “Ne kemi marrëveshje të nënshkruar me LDK-në për bashkëqeverisje. Nëse vlerësohet se Kosovës i duhet një̈ koalicion më i gjerë, Aleanca nuk e kundërshton dhe nuk vendos kushte, por, përfshirja e AAK-së duhet të bëhet në bazë të forcës politike që e ka në Kuvendin e Kosovës”, ka thënë ai.

  Për sa i përket çështjes së izolimit të vendit si pasojë e virusit Covid-19, Syla ka theksuar se një vendim i tillë vetëm sa do e rriste kolapsin ekonomik në Kosovë.

  “Aleanca nuk përkrah poashtu, mbylljen, izolimin, sepse ajo do e rris kolapsin ekonomik dhe nuk besojmë̈ se mbyllja e tillë është̈ në të mirë të shëndetit të qytetarëve. Hapja duhet të vazhdojë, por normalisht me masat e caktuara nga ekspertët shëndetësor”, ka thënë për Front Online, deputeti i AAK-së.

   

  The Victor vjen me këngë të re “Got U”
  Nga Rubrika
  Lajme23 Qershor 2024
  Arben Taravari është emëruar ministër i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut. Kështu ka njoftuar ai përmes një postimi në Facebook. Ai ka...
  Lajme23 Qershor 2024
  Sipas Prishtina Weather, 57mm të reshura u regjistruan në Prishtinë deri në orën 22:00. Në njoftim thuhet se të reshurat e gjithë...
  Lajme23 Qershor 2024
  Pesë udhëtarë janë evakuuar, pasi autobusi me të cilin udhëtonin e kishte të pamundur të qarkullonte shkaku i reshjeve të mëdha të...
  Të tjera
  Lajme23 Qershor 2024
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje...
  Lajme23 Qershor 2024
  Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Jehona Lushaku Sadriu, ka kërkuar nga qytetarët që të qëdrojnë nëpër shtëpi dhe vende të sigurta pas...
  Lajme23 Qershor 2024
  Presidenti i Shqipërisë dr. Bajram Begaj, gjatë ditës së sotme ka vizituar Komunën e Junikut ku është takuar me kryetarin Ruzhdi Shehu....
  Lajme23 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Haliti përmes disa fotografive të shpërndara në “Facebook”,...
  Lajme23 Qershor 2024
  Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar pas rreshjeve të mëdha që po mbizotrojnë në qytet. Rama ju ka bërë...
  Sport23 Qershor 2024
  Në prag të ndeshjes vendimtare ndaj Spanjës në Grupin B të Euro 2024, trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, shpreh entuziazmin dhe vendosmërinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.